İlköğretim matematik öğretmen adaylarının üretken yapay zekâ aracı (ChatGPT) kullanarak problem kurma deneyimleri
Pre-service elementary mathematics teachers' problem posing experiences using generative artificial intelligence tool (ChatGPT)
  1. Tez No: 1008124
  2. Yazar: İREM OKUYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE EV ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı ilköğretim matematik öğretmen adaylarının ChatGPT üretken yapay zekâ aracını kullanarak kurdukları problemlere yönelik deneyimlerini ince-lemektir. Araştırmanın amacı ile ilişkili olarak; alt amaçları, öğretmen adaylarının problem kurma ve yapay zekâ araçları konusundaki görüşlerini almak, kâğıt-kalem kullanarak ve ChatGPT kullanarak problem kurma deneyimlerini incelemek ve uygulama sonrasında gö-rüşlerini almaktır. Yöntem: Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninde bir araştırmadır. Çalışma grubu 2024-2025 eğitim öğretim yılının güz döneminde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği lisans programında öğrenim gören Matematikte Problem Çözme zorunlu dersini alan öğretmen adaylarından oluşmakta-dır. Verileri toplamak için Uygulama Öncesi Görüş Formu, Görev Formu-1 (Kâğıt-Kalem Kullanılan), Görev Formu-2 (ChatGPT Kullanılan) ve Uygulama Sonu Görüş formu kulla-nılmıştır. Uygulama Öncesi Görüş Formunda öğretmen adaylarının problem kurma ve üret-ken yapay zekâ araçları ile ilgili görüşlerini almak için açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Gö-rev Formu-1 ile öğretmen adayları kâğıt-kalem kullanarak problem kurmuşlar ve kurdukları problemler“Problemler İçin Değerlendirme Çerçevesine”göre incelenmiştir. Görev Formu-2'de ise adayların ChatGPT üretken yapay zekâ aracını kullanarak kurdukları problemler incelenmiştir. Bu çalışmada öğretmen adaylarının serbest, yarı yapılandırılmış (sonu-ca/birime, işleme ve problem cümlesine uygun) ve yapılandırılmış üç türde beş farklı prob-lem kurmaları istenmiştir. Uygulama Sonu Görüş Formunda ise öğretmen adaylarının prob-lem kurma deneyimlerine ilişkin görüşleri alınmıştır. Bu görüş ve görev formlarından elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Öğretmen adaylarının uygulama öncesi görüş formunda problem kurma kavramını“problem oluşturma”ve“problem üretme”gibi farklı kavramlarla açıkladıkları görülmüştür. Ayrıca adayların problem kurma deneyimlerini en fazla üniversite öğrenim hayatlarında kâğıt-kalem ve defter kullanarak kazandıkları belirlenmiştir. Bu deneyim sıra-sında bağlam oluşturmada ve konu tercihinde zorlandıkları tespit edilmiştir. Üretken yapay zekâ kavramını içeren sorular doğrultusunda ise üretken yapay zekâ kavramını“üretmek”ve“üretken”terimleri kullanarak açıkladıkları; en çok bilinen araçlar olarak ChatGPT'nin ya-nında Gemini ve Microsoft Copilot gibi araçları da bildikleri görülmüştür. Adayların bu araştırma öncesinde yapay zekâ araçlarını ödev/araştırma yapma, bilgi edinme, soru çözme ve soru üretme için kullandıkları belirlenmiştir. Kâğıt-kalem ve ChatGPT üretken yapay zekâ aracını kullanarak üç farklı tür için öğretmen adaylarının kurdukları problemler belir-lenen kriterlere göre incelenmiştir. Kurulan problemlerin çoğunun problem durumu olan ve matematiksel çözülebilir problemler olduğu görülmüştür. Adayların Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaokul Matematik Dersi Öğretim Programı'nda yer alan temalara (2024) göre en fazla“1.Tema: Sayılar ve Nicelikler”kategorisinde bağlamı olan problem kurmayı tercih ettikleri bağlamı olmadan kurulan az sayıda problemin olduğu tespit edilmiştir. Uygulama Sonu Görüş Formuna göre ChatGPT'de problem kurma görevinde zorluk yaşayan öğretmen adaylarının kâğıt-kalem kullanmaya göre daha fazla sayıda olduğu görülmüştür. Adayların zorluk yaşamasının sebebinin çoğunlukla prompt (komut) yazma olduğu belirlenmiştir. Ay-rıca ChatGPT'nin problem kurma deneyiminde hızlı olmasının öğretmen adaylarına zaman kazandırdığı yönünde adayların görüş bildirdiği görülmüştür. Sonuç ve Öneriler: Öğretmen adaylarının kâğıt-kalem ve ChatGPT üretken yapay zekâ aracını kullanarak kurdukları problemlerin genel olarak belirlenen kriterlere uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Adayların ChatGPT üretken yapay zekâ aracını kullanarak problem kurma deneyimlerinde herhangi bir rol atamadan doğrudan problem kurma taleple-rini ilettikleri görülmüştür. Öğretmen adaylarının yazdıkları promptlar (komutlar) incelen-diğinde etkili kullanamadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın diğer bir sonucu ise öğretmen adaylarının gelecekte mesleklerinde ChatGPT'yi zaman tasarrufu sağlaması ve hızlı bir şekilde farklı türde problemler üretmesinden dolayı kullanmak istemeleridir. Chat-GPT üretken yapay zekâ aracının problem kurma görevlerinde ve çalışma grubu olarak il-köğretim matematik öğretmen adayları ile gerçekleştirildiği bu araştırma, farklı çalışma grupları, farklı üretken yapay zekâ araçları kullanılarak yinelenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to examine the experiences of primary school mathematics teacher candidates in creating problems using the ChatGPT generative artifi-cial intelligence tool. Related to the purpose of the study, the sub-objectives are to obtain the teacher candidates' views on problem creation and artificial intelligence tools, to examine their experiences in creating problems using paper and pencil and using ChatGPT, and to obtain their views after the application. Method: This study is a qualitative research study using a case study design. The study group consists of teacher candidates enrolled in the Mathematics Education (A) com-pulsory course in the Elementary Mathematics Education undergraduate program at Eskişehir Osmangazi University during the fall semester of the 2024-2025 academic year. The Pre-Application Opinion Form, Task Form-1 (Paper-Pencil), Task Form-2 (ChatGPT Used), and Post-Application Opinion Form were used to collect data. In the Pre-Application Opinion Form, open-ended questions were asked to obtain the teacher candidates' opinions on problem-setting and generative artificial intelligence tools. Using Task Form-1, teacher candidates constructed problems using paper and pencil, and the problems they constructed were examined according to the“Evaluation Framework for Problems.”In Task Form-2, the problems constructed by the candidates using the ChatGPT generative artificial intelligence tool were examined. In this study, teacher candidates were asked to construct five different problems in three types: free, semi-structured (appropriate to the outcome/unit, process, and problem statement), and structured. The Post-Application Feedback Form collected the teacher candidates' views on their problem-building experiences. Content analysis was used to analyze the data obtained from these views and task forms. Results: Prospective teachers explained the concept of problem-posing in their pre-service interview forms using different terms such as“problem creation”and“problem gen-eration.”It was also determined that candidates gained most of their problem-posing experi-ence during their university education using pen and paper and notebooks. During this expe-rience, they were found to have difficulty in creating context and choosing topics. When asked questions involving the concept of generative artificial intelligence, they explained the concept of generative artificial intelligence using the terms“to produce”and“produc-tive”; it was observed that they knew tools such as Gemini and Microsoft Copilot as well as ChatGPT, which are the most well-known tools. It was determined that the candidates used AI tools for homework/research, information gathering, solving questions, and generating questions prior to this study. The problems created by teacher candidates using paper-pencil and ChatGPT generative AI tools for three different types were examined according to the specified criteria. It was observed that most of the problems created were mathematical problems with a problem situation. Candidates preferred to construct problems with context in the“1st Theme: Numbers and Quantities”category according to the Turkey Century Edu-cation Model Middle School Mathematics Teaching Program (2024), and it was determined that there were few problems constructed without context. According to the End-of-Application Feedback Form, more teacher candidates experienced difficulty in the problem-setting task on ChatGPT than when using paper and pencil. It was determined that the reason for the candidates' difficulty was prompt writing. In addition, it was observed that candi-dates reported that ChatGPT's speed in problem-setting saved them time. Conclusion and Suggestions: It was concluded that the problems posed by teacher candidates using pen and paper and the ChatGPT GAI tool were generally in line with the specified criteria. It was observed that in their experience of posing problems using the ChatGPT, candidates communicated their requests to pose problems directly without assign-ing any roles. An analysis of the prompts (commands) written by the candidates revealed that they were unable to use prompts effectively. Another finding of this study is that teach-er candidates wish to use ChatGPT in their future careers because it saves time and quickly generates different types of problems. This study, conducted with primary mathematics teacher candidates as the research group, can be extended using different research groups and different GAI tools.