Küratif radyoterapi uygulanan inopere baş boyun kanserli hastalarda yapay zekâ ile yanıt tahminleme
Response prediction with artificial intelligence in inoperable head and neck cancer patients treated with curative radiotherapy
- Tez No: 1008132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ÇOŞAR YAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada inopere baş boyun kanserli (BBK) hastalarda küratif radyoterapi (RT) öncesi çekilen planlama Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntülerinden çıkarılan radyomik özellikler, planlama BT'si üzerinde oluşturulan RT planlarından çıkarılan dozyomik ve klinik özellikler kullanılarak yapay zekâ (YZ) modelleri ile tedavi yanıtı öngörme potansiyeli araştırıldı. Eylül 2015-Şubat 2024 tarihleri arasında BBK nedeniyle RT uygulanan hastalar retrospektif olarak incelendi. RT ile tedavi edilen toplam 129 hastaya ait BBK verisi toplandı. Tedavi yanıtı, RT sonrası 3–6. ayda yapılan BT, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve Pozitron Emisyon Tomografisi (PET-BT) görüntülemeleriyle değerlendirildi. Tam yanıt ve parsiyel yanıt gösterenler yanıtlı, stabil ve progresif özellik gösterenler yanıtsız olarak iki gruba ayrıldı. Veriler rastgele %70 eğitim ve %30 test seti olacak şekilde ayrıldı. Modellerin performansını ayrıntılı biçimde değerlendirebilmek için doğruluk (accuracy), kesinlik (precision), duyarlılık (recall) ve duyarlılık ile kesinlik değerlerinin harmonik ortalamasını gösteren F1 skoru kullanıldı. Yanıt ile ilişkili seçilen radyomik, dozyomik ve klinik özellikler, makine öğrenmesi (MÖ) ve derin öğrenme (DÖ) tabanlı 11 farklı YZ algoritmaları ile yanıt tahminleme açısından değerlendirildi. Tüm bu algoritmalar RT yanıt tahminlemede iyi performans sergiledi. Ardından XGBoost yöntemi ile değişken önem sıralaması yapıldı ve anlamlı özellikler literatür ile kıyaslandı. Sonuç olarak sunulan bu çalışmada BT tabanlı radyomik ve dozyomik özellikler klinik bulgular ile birleştirildikten sonra YZ modelleri ile tedavi yanıtını tahmin edebileceği gösterildi. Bulguların daha geniş hasta serileri ve çok merkezli çalışmalar ile desteklenmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the potential of artificial intelligence (AI) models to predict treatment response in inoperable head and neck cancer (HNC) patients treated with curative radiotherapy (RT). Radiomic features extracted from pre-treatment planning computed tomography (CT) images, together with dosiomic features derived from RT dose distributions and relevant clinical parameters, were analyzed using AI-based methods. A total of 129 patients who underwent curative RT for HNC between September 2015 and February 2024 were retrospectively evaluated. Treatment response was assessed 3–6 months after RT using CT, MRI, and PET-CT. Patients showing complete or partial response were classified as responders, while those with stable or progressive disease were considered non-responders. Data were randomly divided into training (70%) and test (30%) sets. Model performance was evaluated using accuracy, precision, recall, and the F1-score, representing the harmonic mean of precision and recall. Radiomic, dosiomic, and clinical features associated with treatment response were analyzed using 11 AI algorithms based on machine learning (ML) and deep learning (DL) approaches. All algorithms showed strong predictive performance in both training and test sets. Feature importance ranking was performed with the XGBoost algorithm, and the most significant parameters were compared with previous studies. In conclusion, radiomic and dosiomic features derived from planning CT images, when combined with clinical data, can effectively predict treatment response using AI models. Validation of these results in larger, multicenter studies is needed to confirm their clinical utility.