Akciğer kanserli hastalarda periungual mikrovasküler değişikliklerin değerlendirilmesi ve hastalık evresi ile ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 1008138
  2. Yazar: BERFİN ECE AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Akciğer kanseri toplumda sık görülen, ileri evrelerde mortalitesi yüksek bir kanserdir. Hastaların takibinde metastazların erken tespiti ve yönetimi hayati öneme sahiptir. Bu alanda yeni invaziv olmayan yöntemlere ihtiyaç vardır. Neoanjiyogenez kanser metastazı için çok önemli bir bileşendir. Kapilleroskopi, periungual mikrovasküler yapıların ve neoanjiyogenezin değerlendirilmesine imkân sağlayan non-invaziv bir yöntemdir. Bu çalışmada, akciğer kanserli hastalarda periungual mikrovasküler değişikliklerin kapilleroskopi yöntemiyle değerlendirilmesi ve bu bulguların tümör evresi, histolojik alt tip ve metastaz durumu ile ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Kapilleroskopinin akciğer kanserinin periferik mikrosirkülasyon üzerine etkilerini gösterebilecek non-invaziv bir yöntem olarak kullanılma potansiyeli araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2024–2025 yılları arasında yeni tanı almış ve sistemik tedavi öncesi dönemde olan 90 akciğer kanserli hasta dahil edilmiştir. Tüm olgulara standart protokole uygun şekilde periungual kapilleroskopi uygulanmış, elde edilen veriler hastaların demografik, klinik ve histopatolojik özellikleriyle karşılaştırılmıştır. Kapiller yoğunluk, apikal kapiller çap, anormal morfoloji ve mikrohemoraji varlığı ana parametreler olarak incelenmiştir. Bulgular: Hastaların %60'ı erkek ve %40'ı kadındı. En sık gözlenen tümör alt tipi adenokarsinom (%48,9) olup, hastaların %38,9'u evre IV'tü. Kapilleroskopide en sık saptanan bulgular; anormal morfolojide kapillerler (%78,9), ≥20 µm apikal çap genişliği (%74,4) ve mikrohemoraji varlığı (%8,9) idi. Ortalama kapiller yoğunluk 13,53 ± 3,44 sayı/mm olarak belirlendi. Kapiller yoğunluk ve anormal morfoloji, evre ilerledikçe istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış göstermekteydi (p = 0,014 ve p = 0,017). Ayrıca metastaz varlığı hem kapiller yoğunluk hem de morfolojik düzensizlik sayısıyla anlamlı düzeyde ilişkiliydi (p = 0,044 ve p = 0,002). Tümör alt tipi ile kapilleroskopik bulgular arasında anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç: Bu çalışma, akciğer kanserli hastalarda kapilleroskopi ile değerlendirilen periferik mikrovasküler değişikliklerin, hastalığın evresi ve metastaz varlığı gibi klinik parametrelerle anlamlı ilişkiler gösterebileceğini ortaya koymuştur. Özellikle kapiller yoğunluk artışı, apikal kapiller çapta genişleme ve anormal morfolojik desenlerin ileri evre ve metastatik hastalarda daha belirgin olması, tümör kaynaklı sistemik anjiyogenetik süreçlerin periferik mikrosirkülasyona yansıyabileceğini düşündürmektedir. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (NSCLC) hastalarında vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ekspresyonunun artmış tümör anjiyogenezi, metastatik potansiyel ve kötü prognoz ile ilişkili olduğu daha önceki çalışmalarda da bildirilmiştir(1). Ayrıca, NSCLC'de VEGF ve diğer büyüme faktörlerinin mikrovasküler çevreyi şekillendirerek tümör ilerleyişini etkilediği gösterilmiştir(2). Bu bilgiler ışığında, çalışmamızda gözlenen kapilleroskopik değişikliklerin, sistemik tümör biyolojisi ile ilişkili olabileceği ve kapilleroskopinin non-invaziv bir izlem aracı olarak translasyonel değere sahip olabileceği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate periungual microvascular alterations in patients with lung cancer using nailfold capillaroscopy and to investigate the relationship between these findings and tumor stage, histological subtype, and presence of metastasis. It was also assessed whether capillaroscopy could be used as a non-invasive tool to reflect the impact of malignancies on peripheral microcirculation. Materials and Methods: A total of 90 patients with newly diagnosed lung cancer who had not yet received systemic therapy were included between 2024 and 2025. All patients underwent standardized nailfold capillaroscopy, and the findings were compared with demographic, clinical, and histopathological characteristics. The primary parameters evaluated were capillary density, apical capillary diameter, abnormal morphology, and presence of microhemorrhages. Results: Among the participants, 60% were male and 40% female. The most common histological subtype was adenocarcinoma (48.9%), and 38.9% of patients were diagnosed at stage IV. The most frequent capillaroscopic findings were abnormal capillary morphology (78.9%), enlarged apical diameter (≥20 µm, 74.4%), and microhemorrhages (8.9%). The mean capillary density was 13.53 ± 3.44/mm. Capillary density and morphological abnormalities were significantly associated with advanced tumor stages (p = 0.014 and p = 0.017, respectively). Moreover, the presence of metastasis was significantly correlated with both capillary density and morphological irregularities (p = 0.044 and p = 0.002, respectively). No significant differences were observed between capillaroscopic parameters and tumor histological types. This study demonstrates that peripheral microvascular alterations assessed by capillaroscopy are significantly associated with tumor stage and metastatic status in lung cancer patients. Notably, increased capillary density, enlarged apical diameters, and abnormal morphological patterns were more prominent in advanced and metastatic cases, suggesting that systemic tumor-driven angiogenic processes may be reflected in peripheral microcirculation. Previous studies have reported that vascular endothelial growth factor (VEGF) expression in non-small cell lung cancer (NSCLC) is associated with increased tumor angiogenesis, metastatic potential, and poor prognosis(3). Furthermore, proangiogenic mediators such as VEGF, Platelet derived growth factor (PDGF) and Fibroblast growth factor (FGF) have been shown to regulate the tumor microvascular environment and contribute to disease progression by enhancing endothelial proliferation, vascular permeability, and structural remodeling(4). In this context, the capillaroscopic changes observed in this study may reflect systemic oncogenic vascular dynamics, highlighting capillaroscopy's potential value as a non-invasive and translational tool in oncology.