Veteriner hekimin hatalı tıbbi müdahaleden doğan hukuki sorumluluğu
Legal liability of the veterinarian arising from medical malpractice
- Tez No: 1008182
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ECECAN ÇORBACIOĞLU AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hayvanların insan yaşamındaki yeri ve değerinin giderek artması, hayvan sağlığı alanında hizmet veren veteriner hekimlerin mesleki faaliyetlerini ve bu faaliyetlerden doğan hukuki sorumluluklarını her zamankinden daha önemli hale getirmiştir. Bu çalışmada, veteriner hekimlerin tıbbi müdahaleleri sırasında standartlara aykırı davranmaları neticesinde ortaya çıkan hukuki sorumlulukları kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, veteriner hekim ile hayvan sahibi arasındaki hukuki ilişkinin niteliğini saptamak, hekimin özen ve aydınlatma borcunun sınırlarını çizmek ve hatalı tıbbi uygulama durumunda tazminat sorumluluğunun şartlarını ortaya koymaktır. Sonuç olarak, hem veteriner hekimlerin mesleki güvencelerinin korunması hem de hayvanların ve sahiplerinin haklarının güvence altına alınması noktasında adil bir hukuki dengenin nasıl kurulabileceği değerlendirilmiş, uygulamada karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the increasingly prominent role and value of animals in human life have made the professional activities of veterinarians, and the legal liabilities arising from these activities, more significant than ever. This study comprehensively examines the legal liability that arises when veterinarians deviate from established standards during their medical interventions. The primary objective of this research is to determine the legal nature of the relationship between the veterinarian and the animal owner, to delineate the boundaries of the veterinarian's duty of care and obligation to inform, and to establish the conditions for compensation liability in cases of veterinary malpractice. Consequently, the study evaluates how to strike a fair legal balance between protecting the professional safeguards of veterinarians and securing the rights of animals and their owners, offering proposed solutions to the problems encountered in practice.