Veteriner hekimlerin fonksiyonel gıdalara yönelik bilgi, tutum, farkındalığı ve pandemi sürecinde fonksiyonel gıdaların tüketim sıklıklarındaki değişim
Veterinarians' knowledge, attitude, awareness of functional foods and change in frequency of consumption of functional foods during the pandemic
- Tez No: 871176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN İPLİKÇİOĞLU ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fonksiyonel gıda terimi ilk kez 1984 yılında Japonya'da kullanılmıştır. Her ne kadar fonksiyonel gıdalar teriminin şu anda ortak bir tanımı olmasa da fonksiyonel gıdalar; beslenme düzeni içerisinde etkili düzeylerde düzenli olarak tüketildiğinde, temel beslenmenin ötesinde sağlık üzerinde potansiyel olarak olumlu etkileri olan, endüstriyel olarak işlenmiş veya doğal gıdalar olarak tanımlanmıştır. Tüketicilerin seçimleri ardındaki sosyodemografik eğilim, kişisel motivasyon, hedonist algı, güven, doğallığa duyulan ilgi, sağlıklı kalma arzusu gibi nedenler fonksiyonel gıdalara yönelik tutumu belirler. Pandemi sürecinde insanların sağlıklarına daha fazla sahip çıkması ve önleyici sağlık önlemlerine çok daha fazla odaklanmasıyla temel beslenmenin yanında sağlık yararları sağlayan fonksiyonel gıdalar bu talebi karşılamaktadır. Bu tez çalışmasında Türkiye'deki veteriner hekimlerin fonksiyonel gıdalara yönelik bilgi, tutum, farkındalıkları ve pandemi sürecinde fonksiyonel gıdaların tüketim sıklıklarındaki değişimlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'deki veteriner fakültelerinden mezun 384 veteriner hekimin katılımlarıyla bir ölçek çalışması yapılmıştır. Veriler çevrimiçi ortamda toplanmış, kategorik değişkenler (sosyodemografik özellikler) için, tanımlayıcı istatistikler frekans ve yüzde olarak sunulmuştur. Ölçek sonuçları medyan ve Q1-Q3 ile gösterilmiştir. Araştırmaya katılan katılımcılar dört kuşağa göre sınıflandırılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov Testi ile değerlendirilmiştir. İki gruplu ölçek sonuçlarının karşılaştırmasında“Mann-Whitney U Testi”, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında“Kruskal-Wallis H Testi”kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin gruplar arasındaki farklılıklarının değerlendirilmesi için Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term functional food was first used in Japan in 1984. Although there is currently no common definition of the term functional foods, functional foods are defined as industrially processed or natural foods that, when consumed regularly at effective levels within the diet, have potentially positive effects on health beyond basic nutrition. Reasons such as sociodemographic tendency, personal motivation, hedonistic perception, trust, interest in naturalness, desire to stay healthy determine the attitude towards functional foods. With people taking more care of their health and focusing more on preventive health measures during the pandemic, functional foods that provide health benefits in addition to basic nutrition meet this demand. In this thesis study, it was aimed to investigate the knowledge, attitudes and awareness of veterinarians in Turkey towards functional foods and the changes in the frequency of consumption of functional foods during the pandemic process. For this purpose, a scale study was conducted with the participation of 384 veterinarians graduated from veterinary faculties in Turkey. Data were collected online and descriptive statistics were presented as frequencies and percentages for categorical variables (sociodemographic characteristics). Scale results are shown as median and Q1-Q3. Participants were categorized according to four generations. The conformity of the data to normal distribution was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov Test.“Mann-Whitney U Test”was used to compare two-group scale results and“Kruskal-Wallis H Test”was used to compare more than two groups. Chi-square test was used to evaluate the differences of categorical variables between groups.