Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde mobil destekli dil öğrenim/öğretim uygulamalarının etkinlik türleri çerçevesinde öğretim teknikleri açısından incelenmesi
Examination of mobile assisted language learning/teaching applications in terms of teaching techniques within the framework of activity types in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 1008196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ FERHATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte dil öğretimi yeni bir boyut kazanmış ve sürece katkıda bulunan araçların sayısı giderek artmıştır. Geleneksel yöntemlerin temel taşı olan kitapların yanı sıra teknolojik araçlar hem öğretim hem de öğrenim sürecinde giderek daha aktif bir rol oynamaktadır. Alan yazında teknolojinin yabancı dil öğreniminde kullanımıyla ilgili olarak iki temel kavram öne çıkmaktadır: bilgisayar destekli dil öğrenimi (CALL) ve mobil destekli dil öğrenimi (MALL). Bu iki yaklaşım, dijital çağın sunduğu imkânlardan yararlanarak dil öğrenimini daha erişilebilir, etkili ve sürdürülebilir kılmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, App Store ve Google Play Store'da Türkçe dil seçeneği sunan, en yüksek kullanıcı sayısına ve en yüksek puanlara sahip 19 mobil dil öğrenim uygulaması, inceleme nesnesi olarak belirlenmiştir. Uygulamalar dört temel dil becerisine (okuma, yazma, dinleme, konuşma) yönelik etkinlikler, yayımlandıkları yıl, türleri, amaçları, kullanım biçimleri ve oyunlaştırma unsurları gibi çeşitli alt başlıklar çerçevesinde ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Uygulamaların incelenmesinde nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen bu kapsamlı analizler sonucunda uygulamaların güçlü ve zayıf yönleri sistematik olarak ortaya konmuştur. Öğrenicilerin uygulamalara ilişkin beklentilerini, memnuniyet düzeylerini ve öğrenim sürecinde karşılaştıkları güçlükleri ortaya koymak amacıyla farklı üniversiteden 127 dil öğrenicisine yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Uygulama analizlerinden elde edilen veriler ile birlikte yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanan öğrenicilerin görüşleri bir araya getirilerek uygulamaların olumlu yönleri ile geliştirilmesi gereken alanlar ayrıntılı biçimde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid advancement of technology, language teaching has gained a new dimension, and the number of tools contributing to this process has steadily increased. Alongside textbooks, which have long served as the cornerstone of traditional methods, technological tools are playing an increasingly active role in both teaching and learning processes. In the literature, two key concepts stand out regarding the use of technology in foreign language learning: Computer-Assisted Language Learning (CALL) and Mobile-Assisted Language Learning (MALL). Both approaches aim to make language learning more accessible, effective, and sustainable by taking advantage of the opportunities offered by the digital age. In this study, 19 applications available on the App Store and Google Play Store that offer a Turkish language option, have the highest number of users, and carry the highest ratings were selected as the subject of examination. The applications were analyzed in detail under various headings, including activities targeting the four core language skills (reading, writing, listening, and speaking), the year of release, their type, purpose, mode of use, and gamification features. In the analysis of the applications, the descriptive analysis method, which is one of the qualitative research methods, was used. Following these comprehensive analyses, the strengths and weaknesses of the applications were systematically identified. To find out about the expectations of the learners, their satisfaction levels, and the difficulties they faced during the learning process, a structured interview form was conducted with 127 language learners from different universities. The data from the application analysis were collected and examined, and the opinions of the learners were gathered through structured interview forms. In this way, the positive aspects of the applications and the areas that need improvement were identified in detail.