Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Memduh Şevket Esendal'ın hikâyelerinin A1-A2 seviyesine göre uyarlanması
The adaptation of stories by Memduh Şevket Esendal to A1 and A2 levels in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 1008197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ FERHATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında öğrenicilerin okuma becerisini geliştirmek amacıyla derslerde yaygın olarak okuma metinleri kullanılmaktadır. A1 ve A2 seviyesi öğreniciler için daha çok özel/üretilmiş metinler kullanılırken özgün metinler daha ileri seviyelerdeki öğrenicilerde tercih edilmektedir. Özgün metinleri A1 ve A2 seviyelerine uygun hâle getirmek için metin uyarlama tekniklerinden faydalanılmaktadır. Bu çalışmada Memduh Şevket Esendal'ın“Ana Baba”,“Hayat Ne Tatlı”,“Eşek”ve“İhtiyar Çilingir”hikâyeleri metin uyarlama tekniklerinden faydalanılarak A1 ve A2 seviyelerine göre uyarlanmıştır. Bu araştırma doküman incelemesi ve görüşme yöntemlerinin kullanıldığı, verilerin betimsel olarak analiz edildiği nitel bir araştırmadır. Bu çalışmada“Ana Baba”,“Hayat Ne Tatlı”,“Eşek”ve“İhtiyar Çilingir”hikâyelerinin özgün hâllerinin hangi seviyeye uygun olduğunu belirlemek amacıyla alanda uzman 15 yabancı dil olarak Türkçe öğreticisine anket uygulanmıştır. Anket sonucunda hikâyelerin A1 ve A2 seviyelerinin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Anketle birlikte uyarlama çalışmalarına dair yabancı dil olarak Türkçe öğreticilerinin görüş ve önerilerini almak için 15 yabancı dil olarak Türkçe öğreticisine yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmış ve görüşler içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Hikâyelerin uyarlanmasında Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni'nde (2020) belirtilen temel ilkeler ve Türkiye Maarif Vakfı'nın hazırlamış olduğu Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı'nın (2020) "Düzeylere Göre Dil Yapıları Listesi'nde belirtilen dil bilgisi yapıları esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that the materials mostly used for the development of reading skills in the field of teaching Turkish as a foreign language are texts. Special/ produced texts are preferred for A1 and A2 levels. Authentic texts are used in advanced levels. In order for the original texts to be used for A1 and A2 levels, adaptation technique is used. In this study“Ana Baba”,“Hayat Ne Tatlı”,“Eşek”and“İhtiyar Çilingir”stories are adapted according to A1 and A2 levels by taking advantage of adaptation techniques. This study is qualitative research that the document analysis and the interview techniques are used, and data is analyzed with descriptive analysis technique. In this study, with the aim of determining the levels of the original versions of the stories a questionnaire was applied to fifteen teachers who are experts in teaching Turkish as a foreign language. The results indicate that the original versions of the stories are above A1 and A2 levels. The stories are adapted for A1 and A2 levels by taking into consideration principles in Common European Framework of Reference for Languages (2020) and grammar structures defined in The Curriculum of Teaching Turkish as a Foreign Language by Turkey Maarif Foundation. To designate the opinions and suggestions of 15 Turkish teachers as a foreign language on the simplification studies, a semi-structured interview form was used. These opinions were evaluated by content analysis.