Sağlık hizmeti üretim sürecinde israf kavramının değerlendirilmesi: Kamu hastanesi örneği
Evaluation of the concept of waste in the health care production process: Example of a public hospital
  1. Tez No: 1008207
  2. Yazar: FATMA GÜNDEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARİF DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Geçmişten günümüze israfı önleme çabaları tüm sektörlerde önemini korumuştur. Bu doğrultuda ilk olarak otomotiv sektöründe geliştirilen yalın yönetim yaklaşımı, zamanla farklı sektörlere uyarlanmış ve özellikle sağlık hizmetlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Sağlık hizmetlerinde yalın yönetim uygulamalarının etkin bir şekilde hayata geçirilebilmesi, büyük ölçüde çalışanların israfı nasıl tanımladıkları ve algıladıklarıyla ilişkilidir. Bu çalışma Muş Devlet Hastanesinde görev yapan sağlık personelinin israfa yönelik tutumlarını ve bu tutumların demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup anket yoluyla veri toplanmıştır. Sağlık Çalışanlarının İsrafa İlişkin Tutum Ölçeği ve alt boyutlarında cinsiyete göre anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Diğer demografik özelliklere göre tüm/bazı alt boyutlarda anlamlı farklılık bulunduğu görülmüştür. Sonuç olarak, sağlık çalışanlarının israf konusunda belirli bir farkındalığa sahip olduklarını ancak israfa yönelik tutum ve algıların demografik değişkenlere bağlı olarak farklılaşabildiğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, israfı azaltmaya yönelik kurumsal politika ve uygulamaların geliştirilmesi süreçlerine yol gösterici katkılar sunabilir.
Özet (Çeviri)
Efforts to prevent waste have maintained their importance across all sectors from past to present. In this regard, the Lean Management approach, which was originally developed in the automotive sector, has been adapted to different industries over time and has begun to be widely utilized, particularly in healthcare services. The effective implementation of lean management practices in healthcare is largely related to how employees define and perceive waste. This study was conducted to examine the attitudes of healthcare personnel working at Muş State Hospital toward waste and to determine whether these attitudes vary according to demographic variables. A quantitative research method was employed, and data were collected through surveys. No significant difference was observed in the subscales of the Attitude Scale Towards Waste Among Healthcare Professionals based on gender. However, significant differences were found in all or some subscales according to other demographic characteristics. As a result, the results reveal that healthcare workers possess a certain level of awareness regarding waste yet their attitudes and perceptions toward it can vary depending on demographic variables. These findings may provide guiding contributions to the processes of developing institutional policies and practices aimed at reducing waste.