Fiziksel etkinlik kartı uygulamalarının öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarına etkisi
The effect of physical activity card applications on students' attitudes toward the physical education and sports course
- Tez No: 1008208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Eğitim ve Öğretim, Sports, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Erzurum Karaçoban Kopal Borsa İstanbul Ortaokulu öğrencilerinin Beden Eğitimi ve Spor dersine yönelik tutumlarının Fiziksel Etkinlik Kartları (FEK) kullanımına göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca tutum düzeylerinin cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi ve düzenli spor yapma durumu değişkenleri açısından fiziksel etkinlik kartı kullanımına bağlı olarak değişim gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili Karaçoban ilçesinde bulunan Kopal Borsa İstanbul Ortaokulunda öğrenim gören 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılan çalışmada öğrenciler deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubunda altı hafta boyunca fiziksel etkinlik kartlarıyla zenginleştirilmiş dersler uygulanırken, kontrol grubunda dersler ünitelendirilmiş yıllık plandaki ders kazanımlarıyla işlenmiştir. Veriler, deney ve kontrol grubunda Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği (BESTÖ) aracılığıyla ön test ve son test çalışması yapılarak toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, fiziksel etkinlik kartlarıyla desteklenen uygulamaların öğrencilerin derse yönelik tutumları üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol gruplarının ön test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmazken (p>0.05), son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Deney grubunda ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir artış görülürken (p<0.05), kontrol grubunda anlamlı bir değişim saptanmamıştır (p>0.05). Cinsiyet değişkenine göre ön testte fark bulunmazken (p>0.05), son testte kız öğrenciler lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p<0.05). Yaş, sınıf düzeyi ve düzenli spor yapma durumu değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir (p>0.05). Çalışmanın sonucuna göre, fiziksel etkinlik kartlarının Beden Eğitimi ve Spor derslerinde etkin biçimde kullanılmasının öğrencilerin derse yönelik tutumlarını olumlu olarak etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether students' attitudes toward the Physical Education and Sports course at Erzurum Karaçoban Kopal Borsa İstanbul Secondary School differ significantly based on the use of Physical Activity Cards (PAC). In addition, it examines whether attitude levels vary according to gender, age, grade level, and regular participation in sports in relation to the use of PAC. The study was conducted during the 2024–2025 academic year with 5th-, 6th-, 7th-, and 8th-grade students enrolled at Kopal Borsa İstanbul Secondary School in the Karaçoban district of Erzurum province. A quantitative research method employing an experimental design was used, and students were assigned to experimental and control groups. While the experimental group received instruction enriched with Physical Activity Cards for six weeks, the control group followed the standard curriculum based on the annual instructional plan and designated learning outcomes. Data were collected through pretest and posttest administrations of the Physical Education and Sports Attitude Scale (PESAS) in both the experimental and control groups. According to the findings obtained, applications supported by physical activity cards have a significant and positive effect on students' attitudes toward the course. While no significant difference was found between the pre-test scores of the experimental and control groups (p > 0.05), a significant difference in favor of the experimental group was identified in the post-test scores (p < 0.05). In the experimental group, a significant increase was observed between the pre-test and post-test scores (p < 0.05), whereas no significant change was detected in the control group (p > 0.05). In terms of the gender variable, no significant difference was found in the pre-test scores (p > 0.05), while a significant difference in favor of female students was observed in the post-test scores (p < 0.05). No significant differences were identified with respect to age, grade level, and regular participation in sports (p > 0.05). The findings of the study indicate that the effective use of Physical Activity Cards in Physical Education and Sports classes has a positive effect on students' attitudes toward the course.