Tekirdağ ilinde koyunculuk ve sığırcılık işletmelerinde iş gücü kullanımı sorunları
Labour use problems i̇n sheep and cattle farmi̇ng enterpri̇ses i̇n Teki̇rdağ provi̇nce
- Tez No: 1008206
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Tekirdağ ilinde faaliyet gösteren Tekirdağ ili Damızlık Koyun-Keçi ve Sığır Yetiştiricileri Birliklerine kayıtlı koyun ve sığırcılık işletmelerinde yürütülmüştür.Gerçekleştirilen çalışmada; Tekirdağ ilinde faaliyet gösteren koyun ve sığır yetiştiriciliği yapan işletmeler ziyaret edilmiş, gözlemler yapılmış, işletme sahipleri ve çalışanlar ile yüz yüze görüşme ve anket çalışması yürütülmüştür. Bu kapsamda işletmelerin alt yapı olanakları, mekanizasyon kullanım düzeyleri, günlük iş akış şemaları ve çalışma süreleri belirlenmiş, günlük işlerin yürütülmesinde haftalık iş yükleri ve işgücü parametreleri hesaplanmış, işgücü kullanımı yönünden yaşanan sorunlar, personelin çalışma koşulları memnuniyeti, işverenlerin işgücü yönetimi, personel temini, devamlılığı konularındaki temel uygulamaları ile bu konudaki sorunları, görüş ve beklentileri ortaya konulmuştur.Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda araştırmanın yürütüldüğü ilde örneklenen tesislerde günün koşullarına uygun inşa edilmiş tesislerde üretim yapıldığı, makine ve ekipman parklarının geniş ve yeterli olduğu saptanmıştır. Çalışanlar açısından mesai sürelerinin uzun olması, görevleri dışında başka işlere de yönlendirilmeleri bir işletmede uzun süre çalışmalarındaki en önemli engel olarak görülmüştür. Çalışanlar genel olarak ücretlerini yeterli bulurken, çalışma konforu ve sosyal aktiviteleri yönünden mutlu olmadıkları saptanmıştır. İşverenler açısından ise her geçen yıl işgücü bulmada daha büyük zorluk yaşanmaktadır. Bu nedenle hayvancılık işletmelerinde yabancı işçi çalıştırmak bir tercih değil zorunluluktur. Gerek çalışan gerekse işverenler teknolojinin günlük iş yükünü azaltmada önemli bir yardımcı olduğu konusunda hem fikirdirler. Robotik sistemlere geçişte işverenler temkinli davranırken, çalışanlar teknolojinin işlerini almayacağına inanmaktadırlar. Hayvancılık işletmelerinde hükümlülerin çalışmasına işverenler çok olumlu yaklaşırken, gençlerin kısmi zamanlı çalışmalarından doğacak iş güvenliği ve çalışma zamanlarıyla ilgili konuların sıkıntı yaşatacağını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in sheep and cattle farming enterprises registered to Tekirdağ Province Sheep-Goat Breeders and Cattle Breeders Associations operating in Tekirdağ province.In our study, sheep and cattle breeding enterprises operating in Tekirdağ province were visited. Through face-to-face interviews and surveys with enterprise owners and employees, the reasons for the problems experienced in terms of labor, the infrastructure opportunities of the enterprises, the living standards provided to the workers, the levels of mechanization use, the daily work flow charts and working hours of family and paid labor were determined, weekly workloads and labor parameters in carrying out daily work were calculated, and the satisfaction of the workers with working conditions, the basic practices of the enterprise managers/owners in labor management, personnel recruitment and continuity, and their opinions and expectations on this subject were revealed.As a result of the research, it has been determined that the concept of working hours in livestock enterprises takes up intensive time, the level of education of the employees is low, they do not have sufficient technological knowledge and experience, they generally choose the livestock sector due to financial inadequacy, employers have a strong preference for foreign workers, business input costs are seen as the biggest problem for employers rather than the payments they spend on labor, and although they want to switch to robotic systems, they have reservations because they see themselves as inadequate both financially and in terms of knowledge and experience.