Performance measurement framework for sustainable facility management in office buildings
Ofis binalarında sürdürülebilir tesis yönetimi için performans ölçüm çerçevesi
  1. Tez No: 1008213
  2. Yazar: AYŞE PINAR ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Tesis yönetimi kavramı, finansal kısıtlamalar, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına yönelik çabalar ve değişen kullanıcı beklentilerinin bir araya gelmesi ile birlikte son dönemde önemli ölçüde dönüşmüştür. Geleneksel tesis yönetimi,inşaat sürdürülebilirliğini artırmak için gelişmeye devam etmektedir. Sürdürülebilir tesis yönetimi , tesis yönetimi süreçlerinin finansal, çevresel ve sosyal sonuçlarını dengeleyerek şirketlere, kuruluşlara ve kamu kurumlarına değer katabilir.Sistematik literatür taraması, literatürde ofis binaları ve/veya diğer bina türlerinde sürdürülebilir tesis yönetiminin sağlanması için performans ölçüm çerçevesini geliştiren sınırlı sayıda çalışma olduğunu ortaya koymuştur. Bu teorik temelin eksikliği, sürdürülebilir tesis yönetimi uygulamalarının etkili bir şekilde uygulanmasını engellediği için, bu çalışma ofis binalarında sürdürülebilir tesis yönetimi için bir performans ölçüm çerçevesi geliştirerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Buna göre, sürdürülebilir performans ölçüm faktörlerini sentezlemek için başlangıçta derinlemesine bir literatür taraması yapılmıştır. Ardından, faktörleri iyileştirmek, doğrulamak ve sürdürülebilir tesis yönetimi için yeni bir performans ölçüm çerçevesi geliştirmek amacıyla bir dizi odak grup tartışması oturumu düzenlenmiştir. Son olarak, faktörlerin önceliklerini belirlemek için BBWM (Bayesian Best Worst Method) karar verme yöntemi uygulanmış,tutarlılık ve duyarlılık analizleri tamamlanmıştır. Önerilen çerçeve, sürekli performans ölçümü ve kapsamlı performans ölçümü gibi iki performans ölçüm mekanizmasının birleşik kullanımını getirmektedir. Sürekli performans ölçümü,yüksek öncelikli faktörler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Öte yandan, kapsamlı performans ölçümü, bu çalışmada önerilen tüm faktörler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, BBWM sonuçları,“Enerji verimli malzeme kullanımı”,“Toplam enerji tüketimine göre yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjinin yüzdesi”ve“Hibrit veya uzaktan çalışma koşullarının teşvik edilmesi”nin sırasıyla 0,0741, 0,0598 ve 0,0555 puanlarla ilk üç faktör olduğunu göstermiştir. Dahası, uzmanlar atık yönetimi, iç mekan hava kalitesi, termal konfor ve İş Sağlığı ve Güvenliği önlemleri ile ilgili faktörlere de azami dikkat göstermelidir. Teorik katkılarının yanı sıra, bu çalışma karar vericilerin ofis binalarının sürdürülebilir tesis yönetimi performansını ölçmelerini ve yönetim süreçlerinin sonuçlarını performans açısından test etmelerini sağlayarak pratik katkılar da sunmaktadır. Bu amaçla ofis binalarının sürdürülebilir tesis yönetimi performans ölçümünü sağlayan SOPHIS isimli bir ölçüm aracı geliştirilmiştir. Bu ölçüm yöntemi ofis binalarının sürdürülebilirlik performans skorunu vermekte ve tesis yöneticilerine hangi alanlarda kendini geliştirmesi gerektiği konusunda rehberlik etmektedir. Pratik hesaplama yöntemi ve kullanım kolaylığı sebebiyle SOPHIS ofis binalarının sürdürülebilir tesis yönetiminde tesis yöneticilerine yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of facility management (FM) has significantly transformed as a result of the confluence of financial constraints, climate change mitigation efforts, and evolving user expectations. Traditional FM has now evolved to enhance sustainability in the built environment. Sustainable facility management (SFM) can add value to companies, organizations, and governments by balancing the financial, environmental, and social outcomes of the FM processes. The systematic literature review revealed a limited number of studies developing a performance measurement framework for SFM in office buildings and/or other building types in the literature. Given that the lack of this theoretical basis inhibits the effective deployment of SFM practices, this study aims to fulfill this gap by developing a performance measurement framework for SFM in office buildings. Accordingly, an in-depth literature review was initially conducted to synthesize sustainable performance measurement factors. Next, a series of focus group discussion (FGD) sessions were organized to refine and verify the factors and develop a novel performance measurement framework for SFM. Lastly, consistency analysis, the Bayesian Best Worst Method (BBWM), and sensitivity analysis were implemented to determine the priorities of the factors. What the proposed framework introduces is the combined use of two performance measurement mechanisms, such as continuous performance measurement and comprehensive performance measurement. The continuous performance measurement is conducted using high-priority factors. On the other hand, the comprehensive performance measurement is conducted with all the factors proposed in this study. Also, the BBWM results showed that“Energy-efficient material usage”,“Percentage of energy generated from renewable energy resources to total energy consumption”, and“Promoting hybrid or remote work conditions”are the top three factors, with scores of 0.0741, 0.0598, and 0.0555, respectively. Moreover, experts should also pay the utmost attention to factors related to waste management, indoor air quality, thermal comfort, health and safety measures. In addition to its theoretical contributions, this study makes practical contributions by enabling decision makers to measure the SFM performance of office buildings and test the outcomes of their managerial processes. For this purpose, a measurement tool called SOPHIS has been developed to measure the sustainable facility management performance of office buildings. This measurement method provides the sustainability performance score of office buildings and guides facility managers on which areas need improvement. Due to its practical calculation method and ease of use, SOPHIS provides facility managers with a new perspective on sustainable facility management in office buildings.