Yüksek dolgu gerilmeleri etkisindeki esnek borularda EPS geofoam kullanımı
Use of EPS geofoam in buried flexible pipes under the effect of thick filling stresses
  1. Tez No: 1008219
  2. Yazar: OĞUZ GÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVANUR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
Özet
Gömülü esnek borular, üzerlerine gelen yüksek dolgu yükleri altında önemli yapısal gerilmelere ve şekil değiştirmelere maruz kalmakta, bu durum boru-zemin etkileşimini karmaşık hale getirmektedir. Dolgu yükleri altında boru çevresindeki gerilme dağılımının kontrolü, yapısal bütünlüğün korunması açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, düşük birim hacim ağırlığı ve yüksek deformasyon kontrolü sağlayan EPS geofoam, esnek boru sistemleri üzerinde oluşan düşey gerilmeleri azaltmada önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. EPS geofoam, zemin-boru sisteminde kemerlenme (arching) mekanizmasını teşvik ederek dolgu yüklerinin doğrudan boru üzerine değil, borunun yanındaki taşıyıcı zemin kütlelerine aktarılmasına olanak tanır. Böylece boru üzerindeki gerilme yoğunlukları azalmakta, deformasyonlar sınırlanmakta ve yapısal performans iyileştirilmektedir. Bu tez çalışmasında, yüksek dolgu gerilmeleri altındaki gömülü esnek borularda EPS geofoam kullanımının mühendislik performansı üzerindeki etkileri değerlendirilmiş ve zemin-boru-EPS geofoam etkileşimi, EPS geofoam malzemenin kalınlığı ve genişliği, HDPE boru ile EPS arasındaki mesafe, EPS rijitliği ve boru etrafındaki yerleşim geometrisi, geri dolgu malzemesinin rijitliği ve HDPE borunun kısa ve uzun dönem için elastisite modülü gibi özellikler değiştirilerek, gerçekleştirilen sayısal analizlerle değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen sayısal analizler sonucunda, EPS geofoam kullanımının yüksek dolgu gerilmeleri etkisindeki esnek boruların çevresinde oluşan zemin gerilmelerini ve boru çapında meydana gelen düşey şekil değiştirmeleri azalttığı, aynı zamanda boru etrafındaki kemerlenme mekanizması üzerinde olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Buried flexible pipes are subjected to significant structural stresses and deformations under thick backfill loads, which complicates the pipe-soil interaction. Controlling the stress distribution around the pipe under backfill loads is critical for maintaining structural integrity. In this context, EPS geofoam, which provides low unit weight and high deformation control, appears as an important alternative in reducing vertical stresses on flexible pipe systems. EPS geofoam promotes the arching mechanism in the soil-pipe system, allowing the backfill loads to be transferred not directly to the pipe but to the supporting soil masses next to the pipe. Thus, the stress concentrations on the pipe are reduced, deformations are limited, and structural performance is improved. In this thesis, the effects of using EPS geofoam on the engineering performance of buried flexible pipes subjected to high embankment stresses were investigated. The soil–pipe–EPS geofoam interaction was evaluated through a series of numerical analyses by varying parameters such as the thickness and width of the EPS geofoam, the distance between the HDPE pipe and the EPS layer, the stiffness of the EPS geofoam, the placement geometry of the EPS around the pipe, the stiffness of the backfill material, and the short-term and long-term elastic modulus of the HDPE pipe. As a result of the numerical analyses conducted, it was determined that the use of EPS geofoam reduces the soil stresses developing around flexible pipes under high fill loads as well as the vertical deformations occurring in the pipe diameter, and also has a beneficial effect on the arching mechanism around the pipe.