Modüler yapım tekniği ile ahşap yapı üretimi
Timber building production using modular construction technique
- Tez No: 1008236
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AVLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Günümüzde yapı üretiminde yapım süresinin kısaltılması, üretim sürecinin daha denetlenebilir hale getirilmesi ve şantiye kaynaklı belirsizliklerin azaltılması, yapı sektöründe alternatif yapım sistemlerinin önem kazanmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, yapı elemanlarının fabrika ortamında üretilerek şantiyede kısa sürede bir araya getirilmesine dayanan ahşap modüler yapım tekniği, endüstriyel yapım sistemleri içinde öne çıkan bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir. Son yıllarda endüstriyel ahşap ürünlerde yaşanan gelişmeler, ahşabın taşıyıcı sistemlerde güvenli ve etkin biçimde kullanılmasına olanak tanımış; bu durum ahşap modüler yapım tekniğinin yapılarda uygulanabilirliğini artırmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, ahşap modüler yapım tekniğinin yapı üretimindeki olanaklarını ve sınırlılıklarını, tasarım, üretim ve uygulama süreçleri üzerinden bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmektir. Bu doğrultuda, konuya ilişkin literatür incelenerek modüler yapımın gelişimi, ahşabın bu sistem içindeki rolü ve yapılarda kullanılan modüler yapı kurgularına ilişkin kuramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Çalışmada yöntem olarak, farklı yapı işlevlerinde kırk adet ahşap modüler yapı karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu yapıların tasarım, üretim ve uygulama süreçlerine ilişkin veriler birlikte değerlendirilmiş; elde edilen bulgular doğrultusunda, ahşap modüler yapım tekniğinin yapılarda gösterdiği ortak üretim ve uygulama eğilimleri ile yöntemin teknik kapasitesini ve uygulama sınırlarını belirleyen temel etkenler ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonuçları, ahşap modüler yapım tekniğinin yapı üretiminde yalnızca bir yapım yöntemi değil, tasarım kararlarını, üretim organizasyonunu ve uygulama sürecini birlikte şekillendiren bütüncül bir sistem olduğunu göstermektedir. Elde edilen değerlendirmelerin ahşap modüler yapıların yapı üretiminde daha sistematik ve karşılaştırılabilir biçimde ele alınmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In contemporary building production, the need to shorten construction time, increase the controllability of the production process, and reduce uncertainties arising from on-site conditions has led to a growing interest in alternative construction systems. In this context, timber modular construction, which is based on the off-site prefabrication of building components and their rapid on-site assembly, has emerged as a prominent approach within industrialised construction systems. Recent developments in engineered timber products have enabled the safe and efficient use of timber in load-bearing systems, thereby increasing the applicability of timber modular construction in buildings. The aim of this thesis is to evaluate the potentials and limitations of timber modular construction in building production through a holistic examination of design, production, and construction processes. Accordingly, a theoretical framework was established through a comprehensive literature review addressing the development of modular construction, the role of timber within this system, and modular structural configurations applied in buildings. As a research method, forty timber modular buildings with different functional uses were comparatively analysed. Data related to the design, production, and construction processes of these buildings were evaluated collectively. Based on the findings, common production and implementation tendencies observed in timber modular construction, as well as the key factors defining the technical capacity and application limits of the system, were identified. The results of the study demonstrate that timber modular construction is not merely a construction method, but a holistic system that simultaneously shapes design decisions, production organisation, and on-site implementation processes. It is considered that the evaluations presented in this study will contribute to a more systematic and comparable assessment of timber modular buildings in contemporary building production.