The pre-Cold War origins of US strategic engagement with Turkey, 1920-1945
ABD'nin Türkiye ile stratejik ilişkilerinin Soğuk Savaş öncesi kökleri, 1920-1945
  1. Tez No: 1008267
  2. Yazar: ESRA ÇENGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZANA ÇITAK, DOÇ. DR. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye ile stratejik etkileşiminin Birinci Dünya Savaşı'nın sonundan İkinci Dünya Savaşı'nın bitimine kadar geçirdiği evrimi incelemekte ve anlamlı olarak değerlendirilebielcek Amerikan stratejik politikasının ancak 1947'de Truman Doktrini ile başladığı yönündeki yerleşik görüşü eleştirmektedir. Amerikan ve Türk arşivlerine dayanan araştırma, stratejik etkileşimin ve devamındaki politikaların iki savaş arası ve İkinci Dünya Savaşı dönemlerinde kademeli ve çok katmanlı bir süreç sonucunda ortaya çıktığını göstermektedir. Çalışma, bu sürecin nasıl geliştiğini açıklamak amacıyla maddi, ideolojik ve yapısal itici güçlerden oluşan üçlü bir analitik çerçeve geliştirmekte ve bu çerçeveyi üç aşama üzerinden ele almaktadır: 1920'lerde proto-stratejik ilişkilenme, 1930'larda stratejik öğrenme ve İkinci Dünya Savaşı sırasında stratejik etkileşim. Bulgular, ticari çıkarlar, askerî iş birliği ve kaynak diplomasisini kapsayan maddi itici güçlerin etkileşim için süreklilik ve teşvik sağladığını ortaya koymaktadır. Türkiye'nin Amerikan karar alıcıları nezdindeki algısının sorunlu bir post-emperyal devletten pragmatik ve güvenilir bir ortağa doğru dönüşmesi gibi ideolojik faktörler, daha yakın ilişkilerin siyaseten kabul edilmesini mümkün kılmıştır. Büyük güç rekabetinin yoğunlaşması ve İkinci Dünya Savaşı'nın dayattığı koşullar gibi yapısal baskılar ise, birikmiş etkileşimleri yarı-ittifak niteliğinde bir ilişkiye dönüştüren katalizörler olarak işlev görmüştür. Süreci 1920-1945 döneminde üç aşamalı bir yapı olarak yapılandıran tez, Amerikan dış politikasının 1920'lerde proto-stratejik etkileşiminden 1930'larda stratejik öğrenmeye ve nihayet İkinci Dünya Savaşı sırasında tam anlamıyla stratejik etkileşimine evrildiğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the evolution of United States strategic engagement with Turkey from the end of World War I to the conclusion of World War II, challenging the conventional view that meaningful US engagement began with the Truman Doctrine in 1947. Drawing on archival research from American and Turkish sources, it demonstrates that strategic engagement emerged through a cumulative and multi-layered process during the interwar and World War II periods. The study develops a tripartite analytical framework consisting of material, ideological, and structural drivers to explain how this process unfolded across three phases: proto-strategic engagement in the 1920s, strategic learning in the 1930s, and strategic engagement during World War II. The findings show that material drivers consisting of commercial interests, military cooperation, and resource diplomacy, provided continuity and incentives for engagement. Ideological factors, including shifting American perceptions of Turkey from a problematic post-imperial state to a pragmatic and reliable partner, enabled political acceptance of closer ties. Structural pressures, particularly the intensification of great-power rivalry and the exigencies of World War II, acted as catalysts that transformed accumulated interactions into a quasi-alliance. By structuring the process from 1920 to 1945 as a three-step ladder, the dissertation further argues that American foreign policy moved from proto-strategic engagement in the 1920s, to strategic learning in the 1930s, and finally reaching full strategic engagement during World War II.