Dönüştürücü liderliğin örgüt kültürünün oluşumundaki etkisinde örgüt ikliminin aracı rolü
The mediating role of organizational climate in the influence of transformational leadership on the formation of organizational culture
  1. Tez No: 1008268
  2. Yazar: SINA MATIN AGHDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİNBAY UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, dönüştürücü liderliğin örgüt kültürü üzerindeki etkisini ve örgüt ikliminin bu ilişkideki aracılık rolünü incelemektedir. Günümüzün rekabetçi iş dünyasında sürdürülebilir başarının yalnızca finansal performansla değil, güçlü bir örgüt kültürü ve olumlu bir örgüt iklimiyle mümkün olduğu vurgulanmaktadır. İlk bölümde liderlik kavramı, tarihsel gelişimi, önemi, benzer kavramlardan farkı ve liderlik sürecinde kullanılan güç türleriyle birlikte ele alınmış; liderliğin bireyler ve toplumlar üzerinde yönlendirici, motive edici ve dönüştürücü bir etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. İkinci bölümde dönüştürücü liderliğin vizyoner yaklaşımı, çalışanları motive etme, yeniliğe öncülük etme ve değişimi yönetme becerileriyle örgüt kültürünün oluşumuna katkı sağladığı açıklanmıştır. Araştırma bulguları, dönüştürücü liderliğin örgüt kültürünü anlamlı biçimde etkilediğini ve örgüt ikliminin bu ilişkide aracı bir rol üstlendiğini ortaya koyarak, yöneticilerin stratejik kararlarının yanında insani ve kültürel faktörleri de göz önünde bulundurmalarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of transformational leadership on organizational culture and the mediating role of organizational climate within this relationship. In today's competitive business landscape, sustainable organizational success depends not only on financial outcomes but also on cultivating a strong culture and maintaining a positive climate. The first part defines the concept of leadership in depth, discussing its significance, historical development, distinctions from related terms, and the various forms of power utilized in leadership, emphasizing its guiding, motivational, and transformative nature for individuals and societies. The second part examines transformational leadership, detailing how visionary leaders influence employees' motivation, beliefs, and behaviors while promoting innovation and driving organizational change. The findings reveal that transformational leadership significantly shapes organizational culture, with organizational climate serving as a mediating mechanism in this process, underscoring the necessity for leaders to integrate strategic, human, and cultural dimensions to achieve sustainable success.