Enhancing campus resilience: Developing and evaluating a need-based trauma-informed training for university academic and administrative staff
Kampüs psikolojik sağlamlılığını artırmak: Üniversite akademik ve idari personeline yönelik ihtiyaca dayalı travma bilinçli bir eğitim programının geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1008266
  2. Yazar: BURCU BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yükseköğretim bağlamında travma-bilinçli bakımın (TBB) gerekliliği ve üniversite personeline yönelik geliştirilen bir TBB eğitiminin etkinliliği incelenmiştir. Bu doğrultuda iki ardışık çalışma yürütülmüştür. İlk çalışmada, üniversite öğrencileri, akademik personel ve idari personel örneklemleri ile, üniversite mensupları arasında travma yaşantılarının yaygınlığını, travma ile ilgili stres süreçlerini ve bu süreçlerin kampüs içi etkileşimlere yansımalarını incelemek üzere karma-yöntemli bir ihtiyaç analizi yapılmıştır. Bulgular, olumsuz çocukluk çağı yaşantıları ve yaşam boyu travmatik deneyimlerin tüm örneklem gruplarında yaygın olduğunu göstermiştir. Öğrencilerde, kümülatif olumsuz çocukluk çağı yaşantılarının, algılanan stres aracılığıyla, travma sonrası stres belirtileriyle ilişkili olduğu bulunmuştur. Personelde ise, ikincil travmatik stres, tükenmişliğin önemli bir yordayıcısı olarak ortaya çıkmıştır. Nitel bulgular, öğrencilerin güvenli, yaklaşılabilir, yargılayıcı olmayan, esnek ve ihtiyaç temelli isteklere duyarlı etkileşimleri destekleyici olarak algıladıklarını; küçümseyici, ilgisiz ve yargılayıcı tutumları ise tetikleyici bulduklarını göstermiştir. Personelin, öğrencileri destekleme konusunda kayda değer bir motivasyonunun olmasına karşın, öğrencilere nasıl yaklaşacakları ve profesyonel sınırlarını nasıl koruyacakları konusunda belirsizlik yaşadığı görülmüştür. İkinci araştırmada, geliştirilen travma-bilinçli bakım eğitimi, akademik ve idari personelin travma-biliçli bakım kapasitelerinde anlamlı artış sağlamış, bu artış izlem ölçümlerinde de korunmuştur. Katılımcılar ayrıca, güvenli iletişim yöntemlerini daha etkin kullanmaya başladıklarını, öğrencilerin stres tepkilerini daha erken fark edebildiklerini, ve özbakım uygulamalarında artış olduğunu bildirmiştir. Araştırmanın bulguları yüksek öğretimde travma-bilinçli uygulamaların, öğrenci ve personelin iyi oluşunu desteklemeye yönelik potensiyeline işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study examined the need for trauma-informed care (TIC) in higher education and the effectiveness of a TIC training program designed for university staff. Two consecutive studies were conducted. In Study I, a mixed-method need-assessment was carried out with university students, academic staff, and administrative staff (student affairs roles) to explore the prevalence of trauma exposure and trauma-related stress processes among campus members as well as reflections of trauma-related processes in campus interactions. Findings indicated that adverse childhood experiences and lifetime traumatic events were prevalent across all groups. Among students, cumulative exposure to childhood adversity was associated with posttraumatic stress symptoms through perceived stress. Among staff, secondary traumatic stress emerged as a significant predictor of burnout. Qualitative findings indicated that students perceived supportive interactions as those characterized by safety, approachability, non-judgmental attitude, flexibility, and need-based guidance, whereas dismissive and judgmental attiuttes were experienced as triggering. In interviews, staff reported a notable motivation to support students, however, they also described uncertainty about how to respond effectively to them while maintaining professional boundaries. In Study II, a TIC training program was developed and evaluated with academic staff and administrative staff. Results indicated significant increases in participants' TIC capacity, and these gains were maintained at follow-up. Participants also reported greater use of safe and supportive communication with students, earlier recognition of student distress, and increased self-care practices. Overall, the findings suggest that trauma-informed approaches may strengthen both student well-being and staff capacity in higher education settings.