Risk nedir? 60-72 ay yaş grubu çocuklarının ve ebeveynlerinin risk algılarının incelenmesi
What is risk? An examination of the risk perceptions of children aged 60-72 months and their parents
  1. Tez No: 1008272
  2. Yazar: CELİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE BİLİR SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
“Risk”kavramı, erken çocukluk dönemi bağlamında sıkça fiziksel boyutuyla ve oyun kavramı ile birlikte çalışma konusu edinilmektedir. Ancak çok boyutlu bir kavram olan riskin, gelişim açısından oldukça kritik bir zaman aralığı olan erken çocuklukta, oyundan çok daha geniş bir kapsamda ele alınması da önemli bir gerekliliği oluşturmaktadır. Bağımsız bir anaokulunda 60-72 ay yaş grubunda yer alan ve okul öncesi eğitimi almakta olan 17 çocuk ile 11 ebeveynin çalışma grubunu oluşturduğu bu araştırmada, oyunla sınırlı olmayacak şekilde risk kavramının bilişsel, duygusal, fiziksel ve sosyal alt boyutlarının çocuklar ve ebeveynler tarafından nasıl algılandığının incelenmesi amaçlanmıştır. Fenomenolojik (olgubilim) desende yürütülen çalışmada, bireysel, yarı yapılandırılmış görüşmeler ile veri toplama süreci yürütülmüştür. Çocuklarla olan görüşmelerde kullanılan risk alt boyutlarına yönelik yaratılan senaryolar yapay zeka destekli araçlarla görselleştirilmiş; ebeveynlerle yapılan görüşmelerde ise demografik bilgiler ve görüşme soruları aracılığıyla veriler toplanmıştır. Çalışmanın bulguları; çocuklarda -üç ana tema doğrultusunda- risk boyutlarının algılanmasında somuttan soyuta doğru ilerleyen bir örüntüyü, risk algısını şekillendirebilen unsurları ve risk algısının, çocukların olası risk almaya yönelik durumlarını nasıl yapılandırdığını ortaya koymaktadır. Çocukların; görünür, fiziksel riskleri daha kolay algılamaktayken, soyutlaşan risklere karşı algılarının düşük farkındalık düzeyinde kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte kız çocukların sosyal destek arayışına ve erkek çocukların temkinlilik çerçevesinde risk almaya olan yatkınlığa sahip olduğu görülmüştür. Ebeveynler açısından bakıldığında ise bulgular yine üç ana tema ekseninde öne çıkan risk tanımlarına ve ebeveynlik anlayışları doğrultusundaki tutumlarına ve diğer kişisel özelliklere işaret etmektedir. Riskli durumlarda annelerin babalara göre daha koruyucu bir tutuma sahip olduğu, ebeveynlerde risk içeren durumlara karşı eğitsel ve stratejik düşünme niteliklerinin öne çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of“risk”in early childhood contexts is frequently studied in relation to physical dimensions and play. However, risk is a multidimensional concept, and addressing it within a broader scope than play alone constitutes an important necessity during early childhood, a developmentally critical period. This study examined how the cognitive, emotional, physical, and social sub-dimensions of risk are perceived by children and their parents, without being limited to play contexts. The study group consisted of 17 children aged 60–72 months enrolled in an independent kindergarten and receiving preschool education, along with 11 parents. Conducted within a phenomenological design, data were collected through individual semistructured interviews. During the interviews with children, scenarios targeting the subdimensions of risk were visualized using AI-assisted tools; data from parents were collected through demographic information forms and interview questions. The findings reveal, across three main themes, a pattern of risk perception in children that progresses from concrete to abstract, the factors that may shape risk perception, and how risk perception structures children's approaches to potential risk-taking situations. While children were found to perceive visible, physical risks more readily, their awareness of increasingly abstract risks remained low. Girls showed a tendency toward seeking social support, whereas boys demonstrated a propensity for risk-taking within a framework of caution. Regarding parents, the findings point - again across three main themes - to prominent risk-related definitions and attitudes shaped by their parenting orientations and other personal characteristics. Mothers were found to adopt a more protective stance than fathers in risky situations, and educational and strategic thinking qualities were prominent among parents when confronted with risk-involving circumstances.