Bir zahid ve sufi olarak Hasan-ı Basri
Hasan al-Basri as an ascetic and sufi
  1. Tez No: 1008287
  2. Yazar: MERVE KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SACİD ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Tabiin neslinin önde gelen âlimlerinden Hasan-ı Basrî'nin zühd anlayışını ve bu anlayışın tasavvufun teşekkül sürecindeki yerini incelemeyi amaçlamaktadır. Tasavvufun kurumsallaşmasının geç bir dönemde gerçekleşmiş olması, Hasan-ı Basrî'nin bu alandaki etkisinin tespitini güçleştirmektedir. Bu nedenle çalışmada, Hasan-ı Basrî'ye atfedilen rivayetler erken dönem kaynaklardan başlanarak taranmış ve karşılaştırmalı bir yöntemle analiz edilmiştir. Araştırmada, hadis ve zühd literatürü ile tarih ve tabakât kaynaklarında yer alan rivayetler birlikte değerlendirilmiş; bu rivayetlerin tarihsel süreç içerisinde geçirdiği dönüşüm ve tasavvuf literatüründe kazandığı anlam katmanları incelenmiştir. Ayrıca Hasan-ı Basrî'ye atfedilen zâhid ve sûfî kimlik tasvirleri tipolojik bir yaklaşımla ele alınarak, erken dönem ile sonraki literatür arasındaki farklılaşmalar ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular, Hasan-ı Basrî'nin zühd anlayışının yalnızca bireysel bir dindarlık pratiği olmadığını; aksine tarihsel, toplumsal ve ilmî bağlam içerisinde şekillendiğini göstermektedir. Bununla birlikte onun düşüncesinin, öğrencileri ve rivayet geleneği aracılığıyla sonraki nesillere aktarılarak tasavvuf terminolojisinin oluşumuna katkı sağladığı anlaşılmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, Hasan-ı Basrî'ye atfedilen rivayetlerin tarihsel ve bağlamsal dönüşümünü izleyerek, onun tasavvuf tarihindeki konumunu yeniden değerlendirmekte ve Hasan-ı Basrî merkezli bir tasavvuf tarihi okuması sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the understanding of asceticism (zuhd) of Hasan al-Basri, one of the prominent scholars of the Tābiʿūn generation, and the place of this understanding in the formative process of Sufism. Since Sufism was institutionalized at a relatively late stage, determining Hasan al-Basri's influence in this field is a complex issue. For this reason, reports attributed to Hasan al-Basri are surveyed beginning with early sources and analyzed through a comparative method. In the study, reports found in ḥadīth and zuhd literature, as well as in historical and ṭabaqāt works, are evaluated together; their transformation over time and the layers of meaning they acquired within Sufi literature are examined. Moreover, the portrayals of Hasan al-Basri as an ascetic (zahid) and as a Sufi are analyzed through a typological approach, revealing the differences between early sources and later literary constructions. The findings indicate that Hasan al-Basri's understanding of asceticism was not merely an individual form of piety, but rather developed within a broader historical, social, and intellectual context. Furthermore, his thought was transmitted to subsequent generations through his students and the tradition of transmitted reports, thereby contributing to the formation of Sufi terminology. In conclusion, this thesis re-evaluates Hasan al-Basri's position in the history of Sufism by tracing the historical and contextual transformation of the reports attributed to him and offers a Sufism-centered historical reading based on Hasan al-Basri.