Duygusal zekânın iş performansına etkisinde psikolojik dayanıklılığın aracı rolü: Sağlık çalışanlarında bir araştırma
The medi̇ati̇ng role of psychologi̇cal resi̇li̇ence i̇n the effect of emoti̇onal intelli̇gence on job performance: A research i̇n healthcare workers
  1. Tez No: 1008286
  2. Yazar: DİLEK UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SERHAT ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarının duygusal zekâ düzeylerinin iş performansları üzerindeki etkisini belirlemek ve bu ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rol oynayıp oynamadığını incelemektir. Araştırma, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görev yapan personel üzerinde yürütülmüş, toplam 400 kişiye ulaşılarak 383 geçerli anket formu elde edilmiştir. Anket formu, katılımcıların demografik özellikleri ile duygusal zekâ, psikolojik dayanıklılık ve iş performanslarını ölçmeye yönelik ölçeklerden oluşturulmuştur. Elde edilen veriler faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiş, ayrıca aracılık etkisini test etmek amacıyla aracılık analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, duygusal zekâ iş performansını güçlü ve anlamlı biçimde pozitif yönde etkilemektedir. Bunun yanı sıra duygusal zekâ, psikolojik dayanıklılığı da anlamlı şekilde artırmaktadır. Ancak psikolojik dayanıklılığın iş performansı üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış ve aracılık rolü hipotezi desteklenmemiştir. Sonuç olarak, sağlık çalışanlarının iş performanslarını yükseltmede duygusal zekânın kritik bir unsur olduğu, ayrıca psikolojik dayanıklılığı güçlendirdiği ortaya konmuştur. Bu bulgular, kurumların çalışanlarının duygusal zekâ gelişimini destekleyecek eğitim ve stratejiler geliştirmelerinin, motivasyon ve verimlilik açısından daha etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of healthcare employees' emotional intelligence levels on their job performance and to investigate whether psychological resilience plays a mediating role in this relationship. The research was conducted at Tokat Gaziosmanpaşa University Research and Application Hospital, where a total of 400 individuals were reached, and 383 valid survey forms were collected. The questionnaire included sections measuring participants' demographic characteristics, emotional intelligence, psychological resilience, and job performance. The data obtained were analyzed using factor analysis, correlation, and regression techniques, and mediation analysis was also applied to test the indirect effects. The findings reveal that emotional intelligence has a strong and significant positive impact on job performance. Additionally, emotional intelligence significantly enhances psychological resilience. However, the effect of psychological resilience on job performance was not statistically significant, and the mediation hypothesis was not supported. In conclusion, emotional intelligence emerges as a critical factor in improving healthcare workers' job performance while also strengthening their psychological resilience. These results suggest that institutions may achieve higher motivation and efficiency by implementing training and strategies aimed at developing employees' emotional intelligence.