Hekimin sır saklama yükümlülüğü ve yükümlülüğün ihlalinin hukuki sonuçları
The physician's duty of confidentiality and the legal consequences of its breach
  1. Tez No: 1008290
  2. Yazar: ESMANUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM ALİ SONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu tez, hekim–hasta ilişkisinin güven temeli içinde yer alan sır saklama yükümlülüğünün hukuki niteliğini, kapsamını ve ihlali hâlinde ortaya çıkan özel hukuk sonuçlarını incelemektedir. Çalışmanın problemi, sır saklama yükümlülüğünün yalnızca mesleki etik çerçevede ele alınmasının, sağlık verilerinin işlenmesi ve paylaşımının yaygınlaştığı güncel uygulamada mahremiyet ihlallerini açıklamakta yetersiz kalmasıdır. Tezin amacı, sır saklama yükümlülüğünü kişilik hakkının korunması ve kişisel verilerin korunması ilkeleriyle birlikte değerlendirerek, ihlalin hangi koşullarda hangi sorumluluk rejimlerini doğurduğunu ve mağdurun hangi hukuki yollara başvurabileceğini sistematik biçimde ortaya koymaktır. Araştırma normatif-dogmatik yöntemle yürütülmüştür. Mevzuat hükümleri, öğretideki görüşler ve yargı kararları esas alınarak kavramsal çözümleme ve sistematik değerlendirme yapılmıştır. İnceleme sonucunda sır saklama yükümlülüğünün, hekim–hasta ilişkisinde güveni kuran ve sürdüren kurucu bir borç niteliği taşıdığı, istisnaların ise ölçülülük ve amaçla sınırlılık çerçevesinde dar yorumlanması gerektiği tespit edilmiştir. İhlalin somut olaya göre sözleşmeye aykırılık, haksız fiil ve kişilik hakkına saldırı kapsamında sonuç doğurabileceği belirlenmiştir. Çalışma, uygulamada veri güvenliği tedbirlerinin güçlendirilmesi, erişim yetkilerinin sınırlandırılması ve denetlenmesi ile mesleki farkındalık mekanizmalarının geliştirilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the legal nature and scope of the physician's duty of confidentiality and the private law consequences arising from its breach within the trust-based physician–patient relationship. The central problem is that approaching confidentiality solely as a matter of professional ethics fails to adequately address contemporary practice, where health data are widely recorded, processed, and shared, increasing the risk of privacy violations. The aim of the study is to assess confidentiality together with the protection of personality rights and personal data protection principles, and to clarify in a systematic manner which liability regimes may apply and which remedies may be pursued by the injured party. The research adopts a normative-dogmatic methodology. Statutory provisions, doctrinal discussions, and judicial decisions are examined through conceptual analysis and systematic reasoning. The study finds that confidentiality operates as a constitutive obligation that sustains trust in the physician–patient relationship, and that exceptions should be interpreted narrowly in line with proportionality and purpose limitation. Depending on the circumstances, a breach may trigger contractual liability, tort liability, and claims related to infringements of personality rights. As practical recommendations, the thesis underlines the need to strengthen data security measures in healthcare settings, to restrict and monitor access authorisations, and to enhance professional awareness and training mechanisms to prevent unlawful disclosures.