A volatility spillover analysis between Türkiye and its major trading partners' stock markets
Türkiye ve başlıca ticari ortaklarının hisse senedi piyasaları arasındaki oynaklık yayılımı analizi
- Tez No: 1008291
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUNALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (ingilizce) Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2003-2023 yılları arasında Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ile Türkiye'nin başlıca uluslararası ticaret ortakları arasındaki dinamik volatilite yayılımı ilişkilerini detaylı bir ampirik araştırmaya tabi tutmaktadır. Diebold ve Yılmaz (2012) yayılım endeksi çerçevesinden faydalanan bu çalışma, şok aktarımlarının yönünü, yoğunluğunu ve evrimini, özellikle iki farklı küresel kriz olan 2008 Küresel Finans Krizi ve COVID-19 pandemisi odaklı olarak analiz etmektedir. Temel bulgu, BIST 100'ün koşullu olarak yalıtılmış bir piyasa olduğudur. Sürekli olarak net sistemik risk alıcısı konumunda olmasına rağmen, piyasanın kırılganlığı büyük ölçüde küresel şokun doğasına bağlıdır. Batı'nın finansal sisteminden kaynaklanan bir kriz olan Küresel Finans Krizi sırasında, BIST 100'ün normaldeki yalıtılmış yapısı ortadan kalkmış ve dış kaynaklı volatilite olağanüstü yüksek seviyelere çıkmıştır. Buna karşın, finansal olmayan bir reel ekonomi şoku olan COVID-19 pandemisi sırasında piyasa, dikkate değer bir direnç göstermiştir; dış kaynaklı volatilite önemli ölçüde daha düşük kalmış ve piyasa hareketleri ağırlıklı olarak içsel faktörler tarafından yönlendirilmiştir. Bu farklılaşma, BIST 100'ün finansal bulaşma etkisine karşı oldukça hassas olduğunu, ancak reel ekonomiyi finansal panik dışındaki kanallarla etkileyen küresel şoklara karşı göreceli olarak korunaklı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a detailed empirical investigation into the dynamic volatility spillover relationships between the Turkish BIST 100 index and its major international trading partners from 2003 to 2023. Utilizing the Diebold and Yilmaz (2012) spillover index framework, the study analyzes the direction, intensity and evolution of shock transmissions with a particular focus on two distinct global crises: 2008 Global Financial Crisis and COVID-19 pandemic. The central finding is that BIST 100 is conditionally insulated market. While consistently identified as a net receiver of systemic risk, its vulnerability is critically dependent on the nature of the global shock. During GFC, a crisis originating in the core Western financial system, the BIST 100's normal insulation collapsed as externally received volatility surged to exceptionally high levels. In stark contrast, during COVID-19 pandemic, a non-financial real economy shock, the market demonstrated remarkable resilience; received volatility was substantially lower and its market movements remained predominantly driven by domestic factors. This divergence reveals that the BIST 100 is highly susceptible to financial contagion but relatively sheltered from a global shocks that affect the real economy through channels other than financial panic.