Li-Fraumeni sendromu hastalarının klinik ve moleküler profillemesi
Clinical and molecular characterization of patients with Li-Fraumeni syndrome
- Tez No: 1008294
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKTAN BAĞIŞ ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Li-Fraumeni sendromu (LFS), TP53 germline patojenik/olası patojenik varyantları ile ilişkili, erken başlangıçlı ve çoklu malignite riski ile seyreden bir herediter kanser sendromudur. Bu çalışmada, TP53 patojenik/olası patojenik varyant taşıyıcılarının klinik ve moleküler özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi ve genotip-fenotip ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Beş referans merkeze başvuran olguların moleküler analiz sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. Patojenik/olası patojenik varyant saptanan 46 olgunun demografik/klinik özellikleri ve aile öyküsü tıbbi kayıtlardan derlenmiştir. Tespit edilen varyantların moleküler ve fonksiyonel özellikleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Olguların çoğu erişkin yaşta tanı almış, çocukluk çağı başlangıçlı olgular da saptanmıştır. Meme kanseri başta olmak üzere çekirdek LFS tümörleri dahil farklı sistemlerde solid tümörler izlenmiştir. LFS klinik kriterlerini karşılamayan bazı olgularda da TP53 patojenik/olası patojenik varyantı saptanmıştır. Varyantlar ağırlıklı olarak missense olup DNA bağlanma bölgesinde kümelenmiştir. Dört yeni varyant literatüre kazandırılmıştır. Çelişkili yorumlanan üç varyanttan biri, olası patojenik olarak yeniden sınıflandırılmıştır. Varyant türü ve fonksiyonel etkinin klinik fenotip ile ilişkili olabileceği izlenmiştir. Sonuç: Çalışmamız, Türkiye'den bildirilen en geniş LFS kohortlarından biri olma özelliği taşımaktadır. Bulgularımız, yalnızca klinik kriterlere dayalı yaklaşımın bazı olguları kaçırabileceğini ve yaygın şekilde kullanılan multigen panellerin klinik değerlendirmeyi destekleyebileceğini düşündürmektedir. Elde edilen verilerin genotip–fenotip ilişkilerinin daha iyi tanımlanmasına ve LFS olgularında kişiselleştirilmiş sürveyans stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Li-Fraumeni syndrome (LFS) is a hereditary cancer syndrome associated with germline TP53 pathogenic/likely pathogenic variants and characterized by early-onset cancers and an increased risk of multiple malignancies. This study retrospectively evaluated the clinical and molecular characteristics of TP53 pathogenic/likely pathogenic variant carriers, including genotype–phenotype correlations. Materials and Methods: Molecular analysis results of individuals referred to five tertiary centers were reviewed retrospectively. Demographic/clinical characteristics and family histories of 46 individuals with pathogenic/likely pathogenic TP53 variants were obtained from medical records. Molecular and functional characteristics of the identified variants were evaluated. Results: Most individuals were diagnosed in adulthood, while childhood-onset cases were also observed. A broad spectrum of solid tumors across multiple organ systems was observed, including core LFS tumors, with breast cancer being the most frequent. Pathogenic/likely pathogenic TP53 variants were also detected in some individuals who did not meet the established clinical criteria for LFS. Variants were predominantly missense and clustered within the DNA-binding domain. Four previously unreported variants were identified. One of the three variants with conflicting interpretations was reclassified as likely pathogenic. Variant type and functional effect were found to be associated with the clinical phenotype. Conclusion: This study presents one of the largest LFS cohorts reported from Türkiye. The findings suggest that a criteria-based approach alone may overlook some cases and that widely used multigene panels may support clinical evaluation. These data are expected to contribute to improved delineation of genotype–phenotype correlations and to the development of personalized surveillance strategies for individuals with LFS.