Nörolojik hastalıklarda küme analizi yöntemiyle hastalık alt-profillerinin oluşturulması ve uzun dönem vasküler olay risklerinin belirlenmesi
Identification of disease sub-profiles using cluster analysis in neurological diseases and determination of long-term vascular event risks
- Tez No: 1008295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN GÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Nöroloji, Biostatistics, Neurology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Bilim Dalı
Özet
İnme tüm dünyada önde gelen mortalite ve morbidite nedenlerinden biridir. İnme alanındaki küme analizi çalışmaları hastalık profilleri, tedavi yanıtı tahmini, inme tekrarının tahmin edilmesi gibi geniş bir çeşitliliğine sahiptir. Ancak bu çalışmaların çoğunda araştırmacı tercihlerine dayalı değişken seçimleri, sabit süreçlerin uygulanması ve oluşan sonuçların sorgulanmadan kabul edilmesi gibi eğilimler dikkati çekmektedir. Bu çalışmada inme geçirmiş bireylerin klinik, demografik verileri, risk faktörleri ve görüntüleme bulguları kullanılarak küme analizi yöntemi ile hastalık profillerinin belirlenmesi hedeflendi. Oluşan kümelerin izlem sürecinde tekrarlayan inme sonlanım noktası olarak belirlenerek sağkalım analizleri ile kıyaslanması amaçlandı. Çalışmaya 2011-2018 yılları arasında akut iskemik inme tanısı ile İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı İnme ünitesine yatırılmış ve taburcu olduktan sonra üçüncü ayda inme poliklinik kontrolüne başvurmuş olan 799 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri ile klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularından oluşan mikst veri seti ile Gower uzaklığı kullanılarak küme analizleri yapıldı. Küme analizi için değişken seçiminde tek değişkenli yöntemler, geçerlilik indeksleri ve görselleştirme yöntemleri birlikte kullanıldı. Toplam 28 küme analizi sonucunda veri setinin dört küme içerdiğine karar verildi. Kümeler yaş, cinsiyet, risk faktörleri ve klinik özellikler açısından birbirinden ayrışmaktaydı. Ortanca izlem süresi 26 aydı ve oluşan dört kümedeki tekrarlayan inme istatistiksel olarak farklıydı. Bu bulgular, küme analizinin inme hastalarında ve diğer nörolojik hastalıklarda klinik risk sınıflandırması açısından potansiyel bir araç olabileceğini düşündürmektedir. Küme analizine dahil edilecek değişkenlerin seçiminde yalnızca klinik varsayımlar değil, veri setinin özellikleri, tekrarlayan küme analizleri ile iç geçerlilik indekslerinin karşılaştırılması dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Stroke is one of the leading causes of mortality and morbidity worldwide. Cluster analysis studies in stroke have addressed a wide range of objectives, including the identification of disease profiles, prediction of treatment response, and estimation of stroke recurrence risk. However, many of these studies demonstrate tendencies such as investigator-driven variable selection, the application of fixed analytical procedures, and the acceptance of resulting clusters without sufficient critical evaluation. In this study, it was aimed to identify disease profiles using cluster analysis based on clinical and demographic characteristics, vascular risk factors, and imaging findings of individuals with stroke. Additionally, the resulting clusters were compared in terms of recurrent stroke during follow-up using survival analyses. A total of 799 patients who were hospitalized with a diagnosis of acute ischemic stroke in the Stroke Unit of the Department of Neurology at Istanbul Faculty of Medicine between 2011 and 2018 and who attended the three-month post-discharge outpatient follow-up visit were included in the study. Clustering analyses were performed using Gower distance on a mixed dataset consisting of demographic, clinical, laboratory, and imaging variables. For variable selection in the clustering process, univariate methods, internal validity indices, and visualization techniques were used together. Based on a total of 28 clustering analyses, the dataset was ultimately classified into four clusters. The clusters differed with respect to age, sex, risk factors, and clinical characteristics. The median follow-up duration was 26 months, and recurrent stroke differed significantly among the four clusters. These findings suggest that cluster analysis may serve as a potential tool for clinical risk stratification in stroke and other neurological diseases. However, the selection of variables included in clustering analyses should consider not only clinical assumptions but also the characteristics of the dataset and the comparison of internal validity indices obtained through repeated clustering analyses.