Sağlıklı bireylerde görsel duyusal sürükleme ile beyin osilasyonlarının modülasyonu
Modulation of brain oscillations by visual sensory entrainment in healthy individuals
  1. Tez No: 1008298
  2. Yazar: ESRA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜNTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Nöroloji, Psikoloji, Biophysics, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
Özet
Görsel duyusal sürükleme uygulamaları beyin osilasyonlarının modülasyonu için kullanılan yöntemlerden olup beynin dışarıdan verilen duyusal ritmik uyaranlara oluşturduğu senkronize aktivitenin incelenmesine imkân sağlar. Senkronizasyonun gelişmesi için tek başına ritim oluşturabilen sistemlere ihtiyaç vardır. Sağlıklı bireylerde görsel ritmik uyarım ile beyin osilasyonlarının yeniden organize edilmesi ve bu değişimin işleyen bellek ve frontal-yürütücü işlevler üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmaya 42 katılımcı dahil edilmiş olup katılımcılar randomizasyonla 10 Hz (alfa), 40 Hz (gama) ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcılar davranışsal değerlendirmeler ile başlayan ve ardından görev sunumları ile devam eden kayıt oturumlarına dahil edilmiştir. Stimülasyon öncesi değerlendirme adımlarının tamamı 1 saatlik stimülasyon oturumunun ardından tekrarlanmıştır. 40 Hz kararlı durum yanıtlarında gama stimülasyonundan sonra artış gözlenirken 10 Hz kararlı durum yanıtlarında gama ve kontrol gruplarında anlamlı değişim tespit edilmiştir. İşleyen bellek görevinde davranışsal değerlendirmelerde anlamlı artış gözlenmemmiş olup yan uyaran görevlerinde erken duyusal işlemleme cevaplarının alfa stimülasyon grubu için değişmekte oluğu görülmüştür. Dinlenim durumu yanıtları için gruplar arası etki incelemelerinde gama stimülasyon grubunda artmış dar bana güç değerleri kritik önem taşımaktadır. Çalışmanın sonunda farklı frekanslarda duyusal stimülasyon yanıtlarının frekansa özgü dinamiklere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Visual sensory entrainment is one of the methods used to modulate brain oscillations and allows the investigation of synchronized neural activity generated in response to externally presented rhythmic sensory stimuli. For synchronization to occur, systems capable of generating rhythms independently are required. In this study, the reorganization of brain oscillations through rhythmic visual stimulation in healthy individuals and its effects on working memory and frontal–executive functions were examined. A total of 41 participants were included in the study and were randomly assigned to three groups: 10 Hz (alpha), 40 Hz (gamma), and a control group. All participants took part in recording sessions that began with behavioral assessments followed by task presentations. All evaluation procedures conducted before stimulation were repeated after a 1-hour stimulation session. An increase was observed in 40 Hz steady-state responses following gamma stimulation, while significant changes in 10 Hz steady-state responses were detected in the gamma and control groups. In the working memory task, no significant improvement was observed in behavioral performance measures. However, in the oddball tasks, early sensory processing responses were found to change in the alpha stimulation group. In the analysis of resting-state responses, increased narrowband power values in the gamma stimulation group were found to be of critical importance in between-group comparisons. In conclusion, the results indicate that sensory stimulation responses at different frequencies exhibit frequency-specific dynamics.