Erken evre meme kanseri nedeniyle tedavi almış hastalarda görülen komplikasyonlar ve komorbid durumlar
The complications and comorbidities developed in patients treated for early stage breast cancer
- Tez No: 335951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE TURNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Erken evre meme kanserinde primer cerrahi tedavi sonrası, lokal kontrolü sağlamak için adjuvan radyoterapi, sistemik kontrolü sağlamak için adjuvan kemoterapi ve hormonal tedaviler kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı 2000-2005 yılları arasında adjuvan tedavi uygulanmış hastalarda, tedavi sonrasında gelişebilen komplikasyonları ve komorbid hastalıkları belirlemektir.Toplam 573 hastanın (569 kadın, 4 erkek) dosyası retrospektif olarak incelendi. Hastaların ortalama yaşı 51( 21-86±12yıl), takip süresi 68 ay(1-138±34ay) idi. Kadınların 256'sı (%52.4) premenopozal, 18'i(%3.8) perimenopozal, 214'ü(%43.8) ise postmenopozal dönemdeydi. Tanı anında hastaların % 23.7'si evre I, % 59.2'si II, %17.1'si IIIA aşamasındaydı. Hastaların %72.8'i(n=415 ) adjuvan kemoterapi almış, %19.2'si(n=110) adjuvan kemoterapi almamış, % 8'nin(n=46) bilgilerine ulaşılamamıştır. Hastaların %61.6'sına (n=353 ) adjuvan RT uygulanmış; %24.8'üne (n=142) uygulanmamış, %13.6'nın (n=78) bilgisine ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Patients with early stage breast cancer(EBC) receive adjuvan radiotherapy for local control and chemotherapy and hormonal therapy for systemic control of their disease. Our aim was to determine the complications and comorbidities developed in patients diagnosed with EBC and treated with adjuvant therapy after primary surgical treatment between 2000 and 2005.Files of 573 patients(569 women,4 men) were retrospectively analyzed. Mean age and follow-up time were 51years(21-86±12) and 68 months(1-138±34), respectively. The 256(52.4%), 18(3.8%) and 214(43.8%) women were in premenopause, perimenopause and postmenopause period, respectively. EBC stage was I in 23.7%, II in 59.2% and IIIA in 17.1% of patients. RT was performed in 61.6%(n=353) and not performed in 24.8%(n=142) of patients. The remaining 3.6%(n=78) of patients' data were missing. 72.8%(n=415) of patients received and 19.2%(n=110) of patients did not receive adjuvant chemotherapy, whereas 8%(n=46) of patients? data were missing. The mean suvival was 129.3 months±1.6 ( CI 126.3-132.5).