Elma suyundaki alternaria toksinlerinin ultraviyole (UV-C) ışık uygulamasıyla parçalanması.
Degradation of alternaria toxins in apple juice by ultraviolet light (UV-C) treatment
  1. Tez No: 1008367
  2. Yazar: UFUK GÖKÇE AYRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, elma suyunda Alternaria toksinlerinin degradasyonu amacıyla ultraviyole (UV-C) ışık uygulaması denenmiş ve bu uygulamanın elma suyunun temel kalite parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Alternaria türlerinin toksik metabolitleri“yeni ortaya çıkan mikotoksinler”olarak kabul edilmekte olup birçok ülkede henüz yasal düzenlemelere tabi değildir. Alternaria türleri meyveler ve meyve suları da dahil olmak üzere çeşitli ürünlerde gelişip mikotoksin üretebilmektedir. Bu çalışmada, ilk kez UV-C ışık uygulaması (3971,09 J/m², 1-8 saat), Alternaria toksinlerinin (tenuazonik asit [TeA], alternariol [AOH] ve alternariol monometil eter [AME]) elma suyundaki degradasyonu amacıyla kullanılmıştır. UV-C ışık uygulamasının toksinlerin degradasyonunda oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir. AME, 1 saatlik uygulamadan sonra miktarı yarıya düşen en duyarlı toksin olmuştur. TeA, AOH ve AME konsantrasyonlarında 8 saatlik uygulama ile %90,52, 77,01 ve 75,92 oranlarında degradasyonu gerçekleşmiştir. Çalışma kapsamında elma suyunda yer alan Alternaria toksinlerinin UV-C ışık uygulaması ile degradasyonuna ait kinetik modellenmesi de gerçekleştirilmiştir. UV-C ışık uygulaması sonrasında çözünür kuru madde miktarı, pH ve titre edilebilir asitlik değerlerinde anlamlı bir değişiklik gözlenmezken, bulanıklık değeri %92 oranında artmıştır. UV-C ışık uygulamasının en önemli etkilerinden bir tanesi elma suyunun rengi üzerindedir. 440 nm'de geçirgenlik değeri artarken, a* ve b* değerleri anlamlı şekilde azalmıştır (p<0,05). Bu durum UV-C ışığın meyve suyundaki renk pigmentleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, UV-C ışık uygulanmış meyve suyunda toplam fenolik madde içeriği ve antioksidan aktivitede de anlamlı azalmalar gözlenmiştir. Bu sonuçlar, UV-C ışığın elma suyundaki Alternaria toksinlerini parçalamada oldukça etkili bir yöntem olduğunu, ancak özellikle uzun süreli uygulamalarda bazı kalite özellikleri üzerinde olumsuz etkiler yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, ultraviolet (UV-C) light was tested for the removal of Alternaria toxins found in apple juice, and the effects of this application on the basic quality parameters of apple juice were examined. Toxic metabolites of Alternaria spp. are considered as“emerging mycotoxins”and have not been yet regulated by legislation in many countries. Alternaria species can grow and produce these mycotoxins in various products including fruits and fruit juices. In the present study, UV-C light treatment (3971.09 J/m², 1-8 h) was used for the first time to degrade Alternaria toxins (tenuazonic acid [TeA], alternariol [AOH] and alternariol monomethyl ether [AME]) in apple juice. UV-C light treatment was very effective in degrading toxins. AME was the most affected toxin (decreased by half) after a treatment for 1 h. Degradation rates of 90.52, 77.01 and 75.92% were observed in the levels of TeA, AOH and AME, respectively, at the end of treatment for 8 h. Furthermore, the kinetic modeling of the degradation of Alternaria toxins by UV-C of apple juices was conducted. Soluble solid content, pH and titratable acidity values did not change significantly after UV-C light treatment, however turbidity values increased by 92% at the end of treatment. One of the major effects of UV-C light treatment was on the color of the apple juice. Transmittance value at 440 nm increased while a* and b* values decreased significantly (p<0.05) which shows that UV-C had a deleterious effect on color pigments of the juice. Significant decreases were observed also in phenolic content and antioxidant activity of the UV-C treated juice. These results demonstrate that UV-C is quite effective in degrading Alternaria toxins in apple juice but has detrimental effects on some quality characteristics, especially for prolonged treatment periods.