Yoğun bakım hemşirelerinde iş yaşam kalitesi ve bilişsel esneklik arasındaki ilişki
The relationship between quality of work life and cognitive flexibility in intensive care nurses
  1. Tez No: 1008375
  2. Yazar: İNAN ALKAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MELİS ŞEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Araştırma, yoğun bakım hemşirelerinde iş yaşam kalitesi ile bilişsel esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Araştırma, Eylül-Aralık 2025 tarihleri arasında İstanbul ilinde üç devlet hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşireler ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemine 191 yoğun bakım hemşiresi katılmıştır. Araştırmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği (HİYKÖ) ve Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE) kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi, Bağımsız Gruplar t-Testi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre hemşirelerin iş yaşam kalitesi düzeylerinin genel olarak orta düzeyde olduğu, bilişsel esneklik düzeylerinin ise orta ve iyi düzey arasında dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmaya katılan yoğun bakım hemşirelerinin yaş, deneyim yılı ve algıladıkları sosyoekonomik durumları ile iş yaşamı kalitesi arasında pozitif yönde istatiksel anlamlı ilişki bulunmuştur. 10 yıl üzeri deneyime sahip ve sosyoekonomik düzeyi yüksek olan yoğun bakım hemşirelerinin iş yaşam kalitesi algılarının daha yüksek puana sahip olduğu saptanmıştır. Cinsiyet, medeni durum ve öğrenim durumuna göre anlamlı bir farklılaşma saptanmazken; iş yaşamı kalitesi toplam puanı ile bilişsel esneklik toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak, yoğun bakım hemşirelerinin iş yaşam kalitelerini artırmak ve yaşam süreçlerini düzenlemek amacıyla çok boyutlu fonksiyonel müdahale stratejilerinin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to examine the relationship between the quality of work life and cognitive flexibility in intensive care nurses. The study was carried out with nurses working in intensive care units of three state hospitals in Istanbul between September and December 2025. The sample consisted of 191 intensive care nurses. Data were collected using a Personal Information Form, the Quality of Nursing Work Life Scale (QNWLS), and the Cognitive Flexibility Inventory (CFI). Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, Independent Groups t-Test, Mann-Whitney U, and Kruskal-Wallis H tests were utilized for data analysis. According to the research findings, it was determined that the nurses' quality of work life levels were generally at a moderate level, while their cognitive flexibility levels ranged between moderate and high. A statistically significant positive relationship was found between the quality of work life and the age, years of experience, and perceived socioeconomic status of the participating intensive care nurses. It was observed that intensive care nurses with over 10 years of experience and high socioeconomic status had higher quality of work life scores. While no significant difference was found regarding gender, marital status, and educational level, no significant relationship was identified between the total quality of work life score and the total cognitive flexibility score. In conclusion, it is recommended to develop multi-dimensional functional intervention strategies to improve the quality of work life and regulate the professional processes of intensive care nurses.