Diyaliz, yoğun bakım ve acil servis hemşirelerinin iş stres düzeylerinin yaşam kalitelerine etkisi; konya ilinde bir uygulama
The effect of work stress level on dialysis, intensive care and emergency service nurses' quality of life: an example in konya province
- Tez No: 605867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN YÜCELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yaşam kalitesini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır, bu faktörlerden biri de çalışma koşullarından kaynaklanan iş stresidir. Bu araştırmada sağlık çalışanlarının yaşam kalitesini etkileyen faktörlerden olan iş stresinin diyaliz, acil servis ve yoğun bakım hemşirelerinde yaşam kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırma nicel bir araştırma olup örneklem büyüklüğü 369 hemşireden oluşmaktadır. Anket formunda kişisel bilgi formu ve iki ölçek kullanılmıştır. Ölçeklerden biri 1988 yılında Cohen ve Williamson tarafından geliştirilmiş olan 1998 yılında ülkemizde geçerlilik güvenirlilik çalışması Baltaş tarafından yapılan İş Stresi Ölçeği' dir. Diğeri de Rand Corparation tarafından 1992 yılında geliştirilmiş olan güvenilirlik ve geçerlilik çalışması Koçyiğit ve ark. tarafından yapılmış olan bireyin kendi yaşam kalitesini değerlendirme ölçeği Short Form 36' dır. Çalışmaya katılan hemşirelerin İş Stresi Ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 2,06±0,64 olarak bulunmuştur. Yaşam Kalitesi Ölçeği alt boyutlarından fiziksel fonksiyon puan ortalaması; 74,94±21,76 olarak bulunmuştur. İş Stresi Ölçeği ile gelir durumu ve çalışılan bölüm arasında istatistiksel anlamlılık saptanırken (p0,05). Gelir gider eşdeğer olanların geliri giderinden az olanlara göre, Diyalizde çalışan hemşirelerin Acil Servis ve Yoğun Bakımda çalışan hemşireler göre iş stresi düzeyinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Yapılan regresyon analizi sonucunda iş stresinin hemşirelerin yaşam kalitelerini genel sağlık algısı ve ruhsal sağlık boyutlarında diğer boyutlardan daha fazla etkilemesiyle birlikte diğer yaşam kalitesi boyutlarını da etkilediği tespit edilmiştir. Hemşirelerin iş streslerinin yaşam kaliteleri üzerinde anlamlı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many factors that affect the quality of life, one of which is work stress due to working conditions. In this study, it is aimed to determine the effect of work stress, which is one of the factors affecting the quality of life of health workers, on quality of life in dialysis, emergency department and intensive care nurses. The study was a quantitative study and the sample size consisted of 369 nurses. Personal information form and two scales were used in the questionnaire form. One of the scales was developed by Cohen and Williamson in 1988, It so validity and reliability study was conduted by Baltaş is Work Stress Scale. The other was the reliability and validity study developed by Rand Corparation in 1992. Koçyiğit et al. Short Form 36 was used to assess the quality of life of the individual. The mean score of the nurses participating in the study from the Job Stress Scale was found to be 2.06 ± 0.64. The average of physical function scores of the Quality of Life Scale subscales were; It was found to be 74.94 ± 21.76. While there was a statistically significant difference between the job stress scale and income status and the department studied (p 0.05). İn terms of the income of those who have the equivalent of Its expenses to the income of those less expenses. It was found that the nurses working in dialysis had lower job stress levels than the nurses working in Emergency and Intensive Care Unit. As a result of the regression analysis, it was found that work stress affects nurses' quality of life more than other dimensions in general health perception and mental health dimensions as well as other quality of life dimensions. It was concluded that nurses' job stresses had a significant effect on their quality of life.