Yoğun bakımda proksimal femur fraktürü ile yatan hastalarda akut böbrek hasarını öngörmede Renal Angina İndeksi ve BUN/Albumin oranının rolü ile nefrotoksik ajanlarla olan ilişkisinin değerlendirilmesi
The role of the Renal Angina Index and the blood urea nitrogen-to-albumin ratio in predicting acute kidney injury and their association with nephrotoxic agents in intensive care patients with proximal femur fracture
- Tez No: 1008409
- Danışmanlar: DR. SELMA KARAAHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Yoğun Bakımda Proksimal Femur Fraktürü ile Yatan Hastalarda Akut Böbrek Hasarını Öngörmede Renal Angina İndeksi ve Bun/Albumin Oranının Rolü ile Nefrotoksik Ajanlarla Olan İlişkisinin Değerlendirilmesi Amaç: Proksimal femur fraktürü nedeniyle yoğun bakımda izlenen hastalarda akut böbrek hasarı (ABH) gelişimi sık görülmekte ve mortaliteyi belirgin şekilde artırmaktadır. Bu çalışmada, ABH'nin erken öngörülmesinde Renal Angina İndeksi (RAİ) ve Kan üre azotu/Albümin oranı (BAR)'nın prediktif değerinin değerlendirilmesi ve bu parametrelerin klinik özellikler ile nefrotoksik ajan kullanımıyla ilişkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya proksimal femur fraktürü nedeniyle yoğun bakımda takip edilen 221 hasta dâhil edildi. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, tedavileri, laboratuvar verileri ve ABH gelişimi retrospektif olarak incelendi. RAİ ve BAR değerleri hesaplandı. ABH öngörüsündeki performansları Receiver Operating Characteristic (ROC) analizi ile değerlendirildi ve klinik değişkenlerle ilişkileri analiz edildi. Bulgular: Hastaların %19,9'unda ABH gelişti. Yetmiş yaş ve üzerindeki hastalarda ABH oranı anlamlı derecede daha yüksekti (%22,3 vs %6,1, p=0,031). ABH gelişen hastalarda prokalsitonin, fosfor, potasyum, kan üre azotu (blood urea nitrogen=BUN), üre, kreatinin, RAİ ve BAR değerleri anlamlı olarak yüksek; glomerüler filtrasyon hızı (GFR) ise düşük bulundu. RAİ için cut-off değeri 5 alındığında eğri altında kalan alan (Area Under the Curve=AUC) 0,916, sensitivite %86,4 ve spesifite %86,4 olarak saptandı. BAR için cut-off 6,29 alındığında AUC 0,741, sensitivite %93,2 ve spesifite %44,6 bulundu. RAİ'nin ayırt edici gücü BAR'den anlamlı olarak yüksekti (p<0,001). Ventilatör ve vazopressör ihtiyacı olan hastalarda ABH gelişimi ve RAİ değerleri anlamlı şekilde daha yüksekti. Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü (ACEi)/Anjiyotensin reseptör blokörü (ARB) kullanan hastalarda hem ABH oranı hem de RAİ değeri daha yüksek saptandı. Non-steroidal anti-inflamatuar ilaç (NSAİİ) kullanan hastalarda RAİ daha düşük bulundu. BAR ise yaş ve komorbidite varlığı ile pozitif ilişkiliydi; NSAİİ ve ACEi/ARB kullanımı ile anlamlı ilişki göstermedi. Antibiyotik ve kontrast madde uygulanan hastalarda BAR değerleri daha düşük saptandı. RAİ; BAR, fosfor, potasyum, BUN, üre ve kreatinin ile pozitif; GFR ile negatif korelasyon gösterdi. Sonuç: Proksimal femur fraktürü nedeniyle yoğun bakımda izlenen hastalarda RAİ, ABH gelişimini öngörmede güçlü ve bütüncül bir prediktördür. BAR yüksek duyarlılığı ile yararlı bir tarama belirteci olmakla birlikte, RAİ'ye kıyasla ayırt edici gücü daha düşüktür. RAİ'nin klinik risk faktörleri ile biyokimyasal değişiklikleri birlikte yansıtması, bu hasta grubunda erken risk sınıflamasında temel bir araç olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir. BAR ise destekleyici bir biyobelirteç olarak klinik değerlendirmeye katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Role of the Renal Angina Index and the Blood Urea Nitrogen-to-Albumin Ratio in Predicting Acute Kidney Injury and Their Association with Nephrotoxic Agents in Intensive Care Patients with Proximal Femur Fracture Objective: Acute kidney injury (AKI) is a frequent and serious complication in patients followed in the intensive care unit (ICU) after proximal femur fracture, leading to increased morbidity and mortality. This study aimed to evaluate the predictive value of the Renal Angina Index (RAI) and the blood urea nitrogen/albumin ratio (BAR) for early detection of AKI and to investigate their associations with clinical characteristics and potentially nephrotoxic exposures. Methods: A total of 221 patients admitted to the ICU due to proximal femur fracture were retrospectively analyzed. Demographic data, comorbidities, treatments, laboratory findings, and AKI development were recorded. RAI and BAR values were calculated at admission. Their predictive performances for AKI were assessed using receiver operating characteristic (ROC) analysis, and relationships with clinical variables were examined. Results: AKI developed in 19.9% of the patients. The incidence of AKI was significantly higher in patients aged ≥70 years compared with those <70 years (22.3% vs. 6.1%, p=0.031). Patients who developed AKI had significantly higher procalcitonin, phosphorus, potassium, BUN, urea, creatinine, RAI, and BAR levels, whereas glomerular filration rate (GFR) were lower. For prediction of AKI, an RAI cut-off value of 5 yielded an AUC of 0.916 with 86.4% sensitivity and 86.4% specificity. A BAR cut-off of 6.29 showed an AUC of 0.741 with 93.2% sensitivity and 44.6% specificity. The discriminative ability of RAI was significantly superior to BAR (p<0.001). AKI and RAI values were significantly higher in patients requiring mechanical ventilation and vasopressor therapy. Both AKI incidence and RAI values were increased in patients using angiotensin converting enzyme inhibitors (ACEi)/angiotensin receptor blockers(ARB). RAI values were lower in NSAID users. BAR was significantly associated with age and comorbidity burden but showed no significant relationship with NSAID or ACEi/ARB use. BAR values were lower in patients receiving antibiotics and contrast media. RAI correlated positively with BAR, phosphorus, potassium, BUN, urea, and creatinine, and negatively with GFR. Conclusion: In ICU patients with proximal femur fracture, RAI is a powerful and comprehensive predictor for early identification of AKI. Although BAR demonstrates high sensitivity and may serve as a useful screening biomarker, its discriminative capacity is inferior to RAI. The ability of RAI to integrate clinical risk factors with early biochemical changes supports its use as a primary tool for early risk stratification, while BAR may be used as a complementary parameter in clinical practice.