Tıbbi bitki galega officinalis L. türünün farklı kısımlarının bazı biyoaktif özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some bioactive properties of different parts of medicinal plant galega officinalis L.
- Tez No: 1008445
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ÖZBUCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada fitocoğrafik açıdan önemli bir bölge olan Ordu İli sınırları içerisinde bulunan Melet Irmağı'nın doğu ve batısı olarak belirlenen iki lokaliteden toplanan tıbbi bitki olarak bilinen G. officinalis bitkisinin yaprak, çiçek ve gövde kısımlarındaki azot, protein, elementel analizleri, toplam fenolik ve flavonoid içerikleri, toplam antioksidan aktivitesi, DPPH radikalini giderme ve Fe2+ ile şelat oluşturma potansiyeline dayanan enzimatik olmayan antioksidan aktiviteleri ile, SOD, katalaz ve askorbat peroksidaz ölçümlerine dayanan enzimatik antioksidan aktiviteleri incelenmiştir. Ayrıca bitkinin farklı kısımlarından hazırlanan ekstraktların asetil ve butiril kolinesteraz ile tirosinaz enzim inhibisyonları ile çalışılmıştır. Yapılan iki yönlü Anova testleri sonucunda bölge ve bitki kısmı ortak etkisi açısından toplam fenolik madde toplam flavonoid madde miktarı, DPPH radikalini giderme aktivitesi, süperoksit dismutaz aktivitesi ile butiril kolinesteraz enzim inhibisyon aktivite değerleri istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Bununla beraber, Fe2+ ile şelat oluşturma, azot, protein içeriği ve tirosinaz değerleri bitki kısmı değişkeni açısından istatistiki olarak anlamlı bir fark göstermiştir. Çalışılan lokaliteler ve bitki kısımları açısından toplam antioksidan aktivite, katalaz, askorbat peroksidaz ve asetil kolinesteraz değerlerinin istatistiki olarak önemli olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the leaves, flowers, and stems of G. officinalis, a medicinal plant, collected from two localities located to the east and west of the Melet River within the borders of Ordu Province, a region of phytogeographical importance, were investigated. The analyses included nitrogen and protein contents, elemental composition, total phenolic and flavonoid contents, total antioxidant activity, non-enzymatic antioxidant activities based on DPPH radical scavenging and Fe²⁺ chelating potential, as well as enzymatic antioxidant activities based on superoxide dismutase (SOD), catalase, and ascorbate peroxidase measurements. In addition, the inhibitory effects of extracts prepared from different plant parts on acetyl- and butyrylcholinesterase and tyrosinase enzymes were evaluated. As a result of two-way ANOVA analyses, the interaction effect of region and plant part was found to be statistically significant for total phenolic content, total flavonoid content, DPPH radical scavenging activity, superoxide dismutase activity, and butyrylcholinesterase inhibitory activity. Moreover, Fe²⁺ chelating activity, nitrogen and protein contents, and tyrosinase inhibition values showed statistically significant differences with respect to the plant part variable. In contrast, no statistically significant differences were observed in terms of total antioxidant activity, catalase, ascorbate peroxidase, and acetylcholinesterase values with respect to the studied localities and plant parts.