The effect of Hypericum cerastoides extract on cognitive functions in an experimental model of diabetes
Deneysel olarak oluşturulan diyabet modelinde Hypericum cerastoides ekstresinin kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
  1. Tez No: 1008446
  2. Yazar: MELDA ÖZGÜRBÜZ CİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BERİL KADIOĞLU YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
Özet
Diyabet hastalığı ve yüksek kan glikozu, kognitif fonksiyon bozukluğuna neden olmakta ve Alzheimer hastalığı (AH) ile benzer patofizyolojik değişikliklere (kolinerjik nöron dejenerasyonu, amiloid beta (Aβ) plaklarının oluşumu, tau proteini hiperfosforilasyonu, nörofibriler yumak oluşumu ve nöroinflamasyon) neden olmaktadır. AH tedavisi için günümüzde hafif/orta evrede asetilkolinesteraz (AChE) inhibitörleri (rivastigmin, donepezil, galantamin) ve orta/ileri evrede ise glutamat reseptör N-metil-D-aspartat (NMDA) antagonisti (memantin) kullanılabilmektedir. Ayrıca son yıllarda hafif bilişsel bozukluğu ve doğrulanmış amiloid patolojisi olan erken evre semptomatik AH için Aβ plaklarını hedef alan monoklonal antikor tedavileri (lecanemab ve donanemab) klinik kullanıma girmiştir. Yalnızca erken evre AH'de kullanıma uygun olmaları ve ciddi advers etkileri nedeniyle monoklonal antikor tedavilerinin kısıtlılıkları mevcuttur. Bu çalışmada, H. cerastoides ekstresinin, streptozotosin (STZ) ile indüklenen diyabetik farelerde kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi araştırılmıştır. C57BL/6 erkek fareler (n=10) kontrol grubu, STZ ile indüklenen diyabet grubu, STZ + Hypericum ekstresinin 3 farklı konsantrasyon grupları ve liraglutide (LIR) olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. 4 haftalık uygulamadan sonra hayvanların bilişsel fonksiyonlarını değerlendirmek üzere Yeni Obje Tanıma Testi ve Morris'in Su Tankı Testi; ayrıca hayvanların lokomotor aktivite ve keşif davranışının değerlendirilmesi için Açık Alan Testi uygulanmıştır. H. cerastoides ekstresinin, uygulanan gruplarda doza bağlı bir şekilde kan glikozunu düşürerek diyabet modelinde hiperglisemiyi tersine çevirdiği bulunmuştur. Davranış testlerinden elde edilen bulgular, ekstrenin diyabet modelinde ortaya çıkan bilişsel bozukluğu iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes and high blood glucose cause cognitive dysfunction and lead to pathophysiological changes (like cholinergic neuron degeneration, formation of amyloid beta (Aβ) plaques, tau protein hyperphosphorylation, neurofibrillary tangle formation, and neuroinflammation) similar to Alzheimer's disease (AD). Currently, acetylcholinesterase (AChE) inhibitors (rivastigmine, donepezil, galantamine) are used for mild/moderate AD, and glutamate receptor N-metil-D-aspartat (NMDA) antagonists (memantine) are used for moderate/severe AD. Furthermore, in recent years, monoclonal antibody (mAb) therapies (lecanemab and donanemab), which target the Aβ plaques, have entered clinical use for early-stage symptomatic AD with mild cognitive impairment and confirmed amyloid pathology. mAb therapies have limitations due to their suitability for use only in early-stage AD and their potential for serious adverse effects. This study investigated the effects of H. cerastoides extract on cognitive functions in streptozotocin (STZ)-induced diabetic mice. C57BL/6 male mice (n=10) were divided into six groups: a control group, a STZ-induced diabetic group, STZ + three different concentrations of Hypericum extract, and liraglutide (LIR). After 4 weeks of treatment, the novel object recognition and Morris's water maze tests were applied to assess the animals' cognitive functions. The open field test was also applied to assess the animals' locomotor activity and exploratory behavior. Administration of H. cerastoides extract reversed hyperglycemia in the diabetic model, producing a dose-dependent reduction in blood glucose levels across the treated groups. Moreover, behavioral test outcomes demonstrated that the extract effectively ameliorated diabetes-induced cognitive impairment.