3B yazıcılar ile üretilen dental anatomi modellerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dental anatomy models produced using 3D printing
- Tez No: 1008459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CAN BULUT, DOÇ. DR. HASİBE SEVİLAY BAHADIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmada, sanal ortamda tasarlanan dişlerin 3B baskıda üretilmesi ve modellerinin anatomik doğruluk, boyutsal uygunluk, detay seviyesi ve eğitimsel fayda açısından değerlendirilmesini amaçlanmıştır. Alt ve üst çene kesici dişler, premolar dişler ve molar dişler olmak üzere 28 adet diş literatürdeki boyutlarında ve literatürdeki boyutların 3 katı olacak şekilde toplamda 56 adet diş modeli ve maksiller, mandibular çene modelleri üretilmiştir. Çalışmaya diş hekimliği alanında görev yapan 35 öğretim üyesi (11 erkek, 24 kadın) katılmıştır. Preklinik dersi veren 35 gönüllü katılımcıya toplam 30 soruluk likert ölçekli anket uygulandı. Elde edilen verilerin Mann–Whitney U testi, Spearman korelasyonu ve çoklu doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, tüm alt boyutlarda ortalama puanların yüksek düzeyde olduğunu (4,49±4,69) göstermiştir. Cinsiyet değişkenine göre yalnızca mandibular molar dişlerin oklüzal yüzey özelliklerine ilişkin maddede anlamlı fark saptanmıştır (p<0,05). Korelasyon analizleri, anatomik detay seviyesi, anatomik doğruluk, boyutsal uygunluk ve eğitimsel fayda arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Regresyon analizlerine göre anatomik detay seviyesi, anatomik doğruluk ve boyutsal uygunluğu anlamlı biçimde belirlediğini; anatomik doğruluk, eğitimsel uygunluk ve genel faydayı pozitif yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, it was aimed to produce teeth designed in a virtual environment using three-dimensional (3B) printing technology and to evaluate the resulting models in terms of anatomical accuracy, dimensional accuracy, anatomical detail level, and educational benefit. A total of 28 teeth, including maxillary and mandibular incisors, premolars, and molars, were disayned according to dimensions reported in the literature and additionally scaled to three times their original dimensions. Thus, a total of 56 tooth models, along with maxillary and mandibular jaw models, were produced. The study included full time work as 35 faculty members working in the field of dentistry (11 males, 24 females). A 30-item Likert-scale questionnaire consisting of four sub-dimensions was administered to 35 voluntary participants who were actively involved in preclinical education. The collected data were analyzed using the Mann–Whitney U test, Spearman correlation analysis, and multiple linear regression analysis. The results demonstrated that the mean scores of all sub-dimensions were at a high level (4.49±4.69). According to the gender variable, a statistically significant difference was observed only in the item related to the occlusal surface characteristics of mandibular molar teeth (p<0.05). Correlation analyses revealed positive and significant relationships between anatomical detail level, anatomical accuracy, dimensional accuracy, and educational benefit. Regression analyses indicated that anatomical detail level significantly predicted anatomical accuracy and dimensional accuracy, while anatomical accuracy positively influenced educational suitability and overall benefit.