Fazla kilolu ve obez hastalarda yeme davranışının kronotip ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between eating behavior and chronotype in overweight and obese patients
  1. Tez No: 1008492
  2. Yazar: PELİN GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GAMSIZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada bir üniversite hastanesinde aile hekimliği obezite polikliniğine başvuran hastaların yeme davranışları ile kronotipleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmamızın evrenini 25.02.2025 – 31.05.2025 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Obezite Polikliniğine başvuran, dahil olma kriterlerini karşılayan 18-65 yaş aralığında 420 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Hollanda Yeme Davranışı Anketi ve Sabahçıl-Akşamcıl Anketi uygulanarak veriler toplanmıştır. İstatiksel analizler IBM SPSS v.22 paket programıyla yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 420 kişi katılmış olup yeme davranışları ile kronotipleri arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Bununla birlikte diyet yapan bireyler ile yapmayan bireyler arasında yeme davranışları açısından anlamlı farklar gözlemlenmiştir. Diyet yapanlarda kısıtlayıcı ve duygusal yeme puanları, yapmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksektir (p<0,001). Kısıtlayıcı yeme puanı en yüksek 1 ve 2 öğün tüketenlerde gözlemlenirken 3 ve 4 ve üzeri öğün tüketenlerde daha düşüktür (p=0,003). Duygusal yeme puanları 4 ve üzeri öğün tüketenlerde en yüksektir, diğer gruplara göre fark anlamlıdır (p<0,050). Dışsal yeme puanı ise öğün sayısı arttıkça yükselmekte olup, en yüksek değer 4 ve üzeri öğün tüketen grupta görülmektedir (p<0,001). Cinsiyete göre yeme davranışları incelendiğinde, kadınların kısıtlayıcı ve duygusal yeme puanları, erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksektir (p<0,001 ve p=0,003). Dışsal yeme puanları ise kadın ve erkekler arasında anlamlı fark göstermemektedir (p=0,213). Sonuç: Çalışmamızda yeme davranışları ile kronotip arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu durum, bireylerin yeme davranışlarının sadece biyolojik ritimle değil; diyet yapma durumu, öğün düzeni, cinsiyet gibi diğer bireysel ve çevresel faktörlerle daha güçlü ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Obeziteyle mücadelede bu bireysel özelliklerin dikkate alınması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the relationship between eating behaviors and chronotypes in patients attending the family medicine obesity clinic at a university hospital. Materials and Methods: The population of our study consisted of 420 individuals aged 18-65 who met the inclusion criteria and applied to the Family Medicine Obesity Clinic of Düzce University Research and Application Hospital between 18.02.2025 and 31.05.2025. Data were collected by applying a sociodemographic data form, the Dutch Eating Behavior Questionnaire, and the Morningness-Eveningness Questionnaire to the participants. Statistical analyses were performed using IBM SPSS v.22 software. Results: A total of 420 participants were included in our study, and no significant relationship was found between eating behaviors and chronotypes. However, significant differences in eating behaviors were observed between individuals who were dieting and those who were not. Restrained and emotional eating scores were significantly higher in dieters compared to non-dieters (p<0.001). Eating behaviors also showed significant differences according to the number of meals consumed. Restrained eating scores were highest among those consuming 1 and 2 meals, while they were lower in those consuming 3 or more meals (p=0.003). Emotional eating scores were highest in individuals consuming 4 or more meals, with borderline significance compared to other groups (p<0.050). External eating scores increased with the number of meals consumed, with the highest value observed in the group consuming 4 or more meals (p<0.001). When eating behaviors were examined by gender, women had significantly higher restrained and emotional eating scores compared to men (p<0.001 and p=0.003, respectively). External eating scores did not show a significant difference between women and men (p=0.213). Conclusion: No significant relationship was found between eating behaviors and chronotype in our study. This suggests that eating behaviors may be more strongly associated not only with biological rhythms but also with other individual and environmental factors such as dieting status, meal patterns, and gender. Considering these individual characteristics is important in the fight against obesity.