Eriyebilir modüller
Fusible modules
  1. Tez No: 1008499
  2. Yazar: IŞIL BAYDAR AVDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacı ve motivas- yonu sunulmakta, eriyebilir modül kavramının literatürdeki yeri açıklanmakta ve temel problem çerçevelendirilmektedir. Ayrıca modül teorisi ile halka teorisi ara- sındaki bağlantılar ve çalışmanın sağlayacağı katkılar tartışılmaktadır. İkinci bö- lümde tez boyunca kullanılan modül ve halka sınıflarının tanımları verilmektedir. Üçüncü bölümde eriyebilir modül kavramı ayrıntılı olarak incelenmekte, genel özel- likleri örneklerle açıklanmaktadır. Burulmasızlık ve tekillik gibi yapısal nitelikler ele alınmakta; eriyebilirliğin kalıtsallığı altmodüller, bölüm modülleri, direkt toplam ve direkt çarpım üzerinden değerlendirilmektedir. Ayrıca polinom, kuvvet serileri ve çarpık polinom halkaları üzerindeki eriyebilirlik durumları tartışılmaktadır. Dör- düncü bölümde modüllerin endomorfizmaları eriyebilirlik özelliği bakımından ele alınmaktadır. Beşinci bölümde endo-eriyebilir modül kavramı tanımlanmakta, te- mel özellikleri ortaya konmaktadır. Bu modüllerin eriyebilirlik kavramıyla ilişkileri analiz edilmekte, karakterizasyonları yapılmakta ve bu modül sınıfı diğer modül sınıf- larıyla karşılaştırılmaktadır. Çeşitli örneklerle endo-eriyebilir modüllerin özellikleri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter presents the aim and mo- tivation of the study, explains the place of the concept of fusible modules in the literature, and frames the main problem addressed in the thesis. It also discusses the connections between module theory and ring theory as well as the contributions of the study to module theory. The second chapter provides the definitions of the module and ring classes used throughout the thesis. The third chapter examines the concept of fusible modules in detail and explains their general properties with examples. Torsion-freeness, singularity, and the heredity of fusibility are examined via submodules, quotients, and direct constructions. In addition, the fusibility of modules over polynomial rings, power series rings, and skew polynomial rings is discussed. In the fourth section, the endomorphisms of modules are examined with respect to the fusibility. The fifth chapter introduces the notion of endofusible mo- dules and sets out their basic properties. The relationship between these modules and the concept of fusibility is analyzed, characterizations of endofusible modules are given, and comparisons with other classes of modules are presented. Various examples are provided to evaluate the properties of endofusible modules.