Tip 2 diyabetli bireylerin diyet inflamatuar indeksleri ile sağlıklı beslenme tutumları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between dietary inflammatory index and healthy eating attitudes and quality of life in individuals with type 2 diabetes
  1. Tez No: 1008511
  2. Yazar: GİZEM BİÇER AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tip 2 diyabetli bireylerin Diyet İnflamatuar İndeks (Dİİ) ile, sağlıklı beslenme tutumları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Ankara Lokman Hekim Akay Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine başvuran, 18-65 yaş arası diyabet olan ve olmayan 100 birey dahil edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından; sosyodemografik bilgiler, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ), SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı bulunan anket formu yüz yüze uygulanarak toplanmıştır. Diyabetli bireylerin %46'sı erkek, %54'ü kadın; diyabet olmayan bireylerin %28'i erkek, %72'si kadındır. Diyabetli kadınların beden kitle indeksi (BKİ) ortalaması 30,09±5,57 kg/m2, diyabet olmayan kadınların ise 25,94±6,55 kg/m2 olarak belirlenmiştir (p<0,01). Diyabetli erkeklerin BKİ ortalaması 28,81±4,19 kg/m², diyabet olmayan erkeklerin 27,22±3,12 kg/m² olarak belirlenmiştir (p>0,05). Dİİ sınıflamalarında diyabetli bireylerin %56'sı, diyabet olmayan bireylerin %52'si pro-inflamatuar grupta yer almıştır (p>0,05). Diyabetli bireylerin ortalama Dİİ skoru 1,55±5,37; diyabet olmayan bireylerin ise 1,97±5,96'dır (p>0,05). SBİTÖ sınıflamasında diyabetli bireylerin %94,'ünün ideal, %6'sının yüksek düzeyde tutuma sahip olduğu; diyabet olmayan bireylerin %88'inin ideal, %12'sinin yüksek düzeyde tutuma sahip olduğu belirlenmiştir (p>0,05). Diyabetli olan ve olmayan bireylerin, Dİİ skorları ile SBİTÖ değerleri arasında anlamlı olmayan pozitif yönlü ilişki bulunmuştur (p>0,05). Bireylerin mental bileşen puanları ile beslenmeye yönelik duygu faktörü arasında anlamlı pozitif ilişki bulunmuştur (p<0,05). Bu bulgular doğrultusunda, tip 2 diyabetli bireylerde inflamatuar beslenme düzeyi ile sağlıklı beslenme tutumları ve yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamakla birlikte, beslenmeye yönelik duy
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between the Dietary Inflammatory Index (DII), healthy eating attitudes, and quality of life in individuals with type 2 diabetes. The study included 100 individuals aged 18–65 years, with and without diabetes, who applied to the Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic of Ankara Lokman Hekim Akay Hospital. Data were collected face-to-face by the researcher using a questionnaire form including sociodemographic information, dietary habits, anthropometric measurements, the Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN), the SF-12 Quality of Life Scale, and a 24-hour dietary recall. Among individuals with diabetes, 46% were male and 54% were female, while among non-diabetic individuals, 28% were male and 72% were female. The mean body mass index (BMI) of diabetic women was 30.09±5.57 kg/m², whereas it was 25.94±6.55 kg/m² in non-diabetic women (p<0.01). The mean BMI of diabetic men was 28.81±4.19 kg/m², compared to 27.22±3.12 kg/m² in non-diabetic men (p>0.05). According to DII classifications, 56% of diabetic individuals and 52% of non-diabetic individuals were in the პრო-inflammatory group (p>0.05). The mean DII score was 1.55±5.37 in diabetic individuals and 1.97±5.96 in non-diabetic individuals (p>0.05). According to ASHN classification, 94% of diabetic individuals had an ideal attitude and 6% had a high-level attitude, while 88% of non-diabetic individuals had an ideal attitude and 12% had a high-level attitude (p>0.05). A positive but non-significant relationship was found between DII scores and ASHN values in both diabetic and non-diabetic individuals (p>0.05). A significant positive relationship was found between individuals' mental component scores and the emotional factor related to nutrition (p<0.05). In line with these findings, it was concluded that although no significant relationship was found between the inflammatory potential of the diet and healthy eating attitudes and quality of life in individuals with type 2 diabetes, emotional attitudes toward nutrition may have a positive effect on mental quality of life.