Okul öncesi dönemde öykü oluşturma yönteminin yaratıcı düşünme ve bilişsel bakış açısı alma becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of story-creation methods on creative thinking and cognitive perspective-taking skills in the preschool period
- Tez No: 1008514
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönemde öykü oluşturma yönteminin yaratıcı düşünme becerisi ve bilişsel bakış açısı alma becerilerine etkisini incelemek ve yöntemin uygulanma süreci ile etkililiğine ilişkin bulguları ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini Düzce ilinde bir anaokulunda eğitim gören, 60–72 ay yaş aralığındaki çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmada okul öncesi dönemde öykü oluşturma yönteminin çocukların yaratıcı düşünme ve bilişsel bakış açısı alma becerileri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla deney ve kontrol gruplu ön test–son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubuna altı hafta süresince haftada iki etkinlik olmak üzere toplam 12 etkinlikten oluşan eğitim programı uygulanmış; kontrol grubu mevcut okul öncesi eğitim programına devam etmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak çocukların yaratıcı düşünme becerilerini ölçmek amacıyla Yaratıcı Düşünme Testi ve bilişsel bakış açısı alma becerilerini değerlendirmek amacıyla Erken Çocukluk Dönemi Bilişsel Perspektif Alma Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, öykü oluşturma yöntemi temelli öğretim programının deney grubundaki çocukların yaratıcı düşünme ve bilişsel bakış açısı alma becerilerini kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde geliştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the story creation method on creative thinking skills and cognitive perspective-taking skills in preschool education and to present the findings regarding the application process and effectiveness of the method. The sample of the study consists of children aged 60-72 months attending a kindergarten in Düzce province. A pre-test–post-test quasi-experimental design with experimental and control groups was used to determine the effect of the story-creation method on children's creative thinking and cognitive perspective-taking skills in preschool education. The experimental group received an educational program consisting of a total of 12 activities, two activities per week for six weeks; the control group continued with the existing preschool education program. The Creative Thinking Test was used to measure children's creative thinking skills, and the Early Childhood Cognitive Perspective-Taking Test was used to evaluate their cognitive perspective-taking skills. The findings showed that the story-creation method-based teaching program significantly improved the creative thinking and cognitive perspective-taking skills of the children in the experimental group compared to the control group.