Erişkin DEHB tanısında bakış açısı kameralı gözlük kullanılabilir mi? Klinik doğal etkileşimde sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Can point-of-view glasses be used in the diagnosis of adult ADHD? a comparison with healthy controls in a clinical natural interaction
- Tez No: 1008513
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ATASOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), çocuklukta başlayıp yetişkinlikte de etkisini sürdüren, bireyin tüm hayatını etkileyen nörogelişimsel bozukluktur. Yetişkinlik döneminde klinik tablonun belirsizleşmesi ve geleneksel öz-bildirim ölçeklerinin subjektif doğası, tanı süreçlerinde vakaların gözden kaçmasına neden olmaktadır. Bu çalışma, DEHB tanısında doğal etkileşim anlarındaki beden, yüz ve göz hareketlerinin objektif değerlendirilmesini hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Erişkin Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran, 18-65 yaş aralığında 41 DEHB ile 43 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. POV (Point-of-View) kamera gözlükleri ile dinleme ve sayı dizisi görevleri sırasında 5'er dakikalık video kaydedilmiştir. Hareket verileri MediaPipe Pose ile 33 anatomik referans noktasından çıkarılmış. Gruplar arası karşılaştırmalarda t testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmış, çoklu karşılaştırmalar için ekstremitelerde Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır. Makine öğrenim teknikleri kullanılmıştır. Bulgular: DEHB grubunda göz kapalı kalma süresi, kırpma sayısı ve süresi kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek; merkeze bakış süresi kısa, sağa-sola bakış süreleri daha uzun bulundu. Kafa, üst ekstremite ve sağ alt ekstremitede anlamlı motor aktivite gözlendi; toplam vücut hareketliliği de DEHB grubunda anlamlı farklılık gösterdi. ASRS (Erişkin DEHB Kendi bildirim Ölçeği) puanları vücut hareketliliğiyle daha güçlü ilişkili saptandı. Bulgular, POV kamera tabanlı ölçümlerin erişkin DEHB değerlendirmesine katkı sunabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder that begins in childhood and persists into adulthood, affecting all aspects of an individual's life. In adulthood, the ambiguity of the clinical picture and the subjective nature of traditional self-report scales lead to cases being overlooked in diagnostic processes. This study aimed to objectively assess body, facial, and eye movements during natural interaction to support the diagnosis of ADHD. Materials and Methods: This study included 41 patients with ADHD and 43 healthy controls aged 18–65 years who presented to the Adult Psychiatry Outpatient Clinic at Zonguldak Bülent Ecevit University. Five-minute video recordings were obtained during listening and digit span tasks using POV (Point-of-View) camera glasses. Movement data were extracted from 33 anatomical landmark points using MediaPipe Pose. The t-test and Mann-Whitney U test were used for between-group comparisons, and Bonferroni correction was applied for multiple comparisons of extremities. Machine learning techniques were also employed. Results: Eye closure duration, blink count, and blink duration were significantly higher in the ADHD group compared to controls; central gaze duration was shorter, while left and right gaze durations were longer. Significant motor activity was observed in the head, upper extremities, and right lower extremity; total body movement also showed significant differences in the ADHD group. ASRS (Adult ADHD Self-Report Scale) scores were more strongly associated with body movement than other measures. The findings suggest that POV camera-based objective measurements may contribute to the assessment of adult ADHD.