Ergenlerin zorbalık eğilim dijital bağımlılık ve empatikeğilim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between bullying tendencies digital addiction and empathic tendencies in adolescents
- Tez No: 1008516
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN AVŞAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı ergenlerin zorbalık eğilim düzeyleri ile dijital bağımlılık düzeyleri ve empatik eğilimleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Ayrıca zorbalık eğilim düzeyinin cinsiyet, yaş, sınıf seviyesi, günlük teknoloji kullanım süresi ve uykusuz kalma durumu gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı değerlendirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Zorbalık Eğilim Ölçeği, Çocuklar İçin Dijital Bağımlılık Ölçeği, KA-Sİ Empatik Eğilim Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024– 2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin Ankara ilinde öğrenim gören 442 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, cinsiyet değişkenine göre zorbalık eğilimi puanlarının anlamlı düzeyde farklılaşmadığını; yaş ve sınıf düzeyi arttıkça zorbalık eğilimi puanlarının yükseldiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca hafta içi ve hafta sonu günlük teknoloji kullanım süresinin zorbalık eğilimi üzerinde anlamlı farklılık oluşturduğu, teknolojik cihaz kullanımı nedeniyle uykusuz kalan öğrencilerin zorbalık eğilimi puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre zorbalık eğilimi ile dijital bağımlılık arasında orta düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunurken (r = .39, p < .001), zorbalık eğilimi ile empatik eğilim arasında düşük düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r = -.29, p < .001). Regresyon analizi sonuçları ise dijital bağımlılık ve empatik eğilim düzeylerinin birlikte zorbalık eğiliminin anlamlı yordayıcıları olduğunu göstermiştir (R² = .227, p < .001). Sonuç olarak araştırma, ergenlerde zorbalık eğiliminin dijital bağımlılık ve empatik eğilim ile ilişkili olduğunu ortaya koymakta ve konuya ilişkin alanyazına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between adolescents' levels of bullying tendencies, digital addiction, and empathic tendencies. In addition, it was evaluated whether bullying tendency levels differ according to variables such as gender, age, grade level, daily technology use duration, and sleep deprivation. In the study, the Bullying Tendency Scale, the Digital Addiction Scale for Children, the KA-SI Empathic Tendency Scale, and a Personal Information Form were used as data collection instruments. The study group consisted of 442 middle school students studying in Ankara, Türkiye, during the 2024–2025 academic year. The obtained data were analyzed using the SPSS 25.0 software package. The findings of the study revealed that bullying tendency scores did not differ significantly according to gender, whereas bullying tendency scores increased with higher age and grade levels. In addition, it was determined that daily technology use duration on both weekdays and weekends created significant differences in bullying tendency levels, and that students who experienced sleep deprivation due to technological device use had higher bullying tendency scores. According to the results of the correlation analysis, a moderate, positive, and significant relationship was found between bullying tendencies and digital addiction (r = .39, p < .001), while a low-level, negative, and significant relationship was identified between bullying tendencies and empathic tendencies (r = -.29, p < .001). The results of the regression analysis indicated that digital addiction and empathic tendency levels together significantly predicted bullying tendencies (R² = .227, p < .001). In conclusion, the study demonstrates that bullying tendencies in adolescents are associated with digital addiction and empathic tendencies and contributes to the relevant literature on the subject.study examined the relationships between adolescents' levels of bullying tendencies, digital addiction, and empathic tendencies. In addition, it evaluated whether levels of bullying tendencies differ according to variables such as age, grade level, daily technology use duration, and sleep deprivation. The data obtained from 442 middle school students studying in Ankara, Türkiye, during the 2025–2026 academic year were analyzed using the SPSS 25.0 software package. The findings indicated that bullying tendency scores increased with higher age and grade levels. It was found that daily technology use duration, both on weekdays and weekends, is a strong predictor of bullying tendencies, and that sleep deprivation due to device use also increases bullying tendency scores. Correlation analyses revealed that there is a significant relationship between bullying tendencies and both digital addiction and empathic tendencies. Specifically, a moderate positive relationship was found between bullying tendencies and digital addiction levels, while a significant negative relationship was observed between bullying tendencies and empathic tendency levels. Regression analyses further demonstrated that both digital addiction and empathic tendencies are significant predictors of bullying tendencies. In conclusion, the study makes a significant contribution to the literature by identifying the key determinants of bullying tendencies in adolescents, highlighting its strong association with digital addiction, and revealing the role of empathic tendencies.