Birlikte ebeveynlik ilişkisinin çocuk beslenmesine yönelik ebeveynlik ve okul öncesi çocuklarda beslenme durumu üzerine etkisi
The effect of co-parenting relationship on food parenting and nutritional status of preschool children
- Tez No: 1008541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA ELİUZ TİPİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ana-Çocuk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, birlikte ebeveynliğin çocuk beslenmesine yönelik ebeveynlik uygulamaları ile okul öncesi çocukların yeme davranışları ve beslenme durumları üzerine etkilerini belirlemektir. Araştırma kesitsel ve nicel bir tasarımla yürütülmüştür. Örneklemi, 3–6 yaş aralığında çocuğu bulunan 141 anne-çocuk çifti oluşturmaktadır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, İlkokula Hazırlık Sürecinde Birlikte Ebeveynlik Ölçeği, Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi, Kapsamlı Beslenme Uygulamaları Anketi ve 3 günlük Besin Tüketim Kaydı aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Spearman korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon modelleri kullanılmış, bulguların sağlamlığı spesifikasyon eğrisi yaklaşımı ile test edilmiştir. Ayrıca birlikte ebeveynliğin düzenleyici ve karıştırıcı rolleri incelenmiştir. Bulgular, özerklik desteğine dayalı çocuk beslenmesine yönelik ebeveynlik uygulamalarının çocuklarda duygusal aşırı yeme davranışı ile tutarlı ve negatif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Yapılandırma ve zorlayıcı kontrol uygulamalarının sırasıyla gıdadan keyif alma ve duygusal az yeme ile pozitif yönde ilişkili olduğu ancak bu ilişkilerin istatistiksel anlamlılık düzeylerinin model spesifikasyonlarına kısmen duyarlı olduğu görülmüştür. Ayrıca yapılandırma ve özerklik desteği uygulamaları ile yemek seçiciliği arasında pozitif yönlü ilişkiler saptanmıştır. Birlikte ebeveynlik düzeyi, zorlayıcı kontrol uygulamaları ile negatif yönde ilişkili olmakla birlikte çocuk beslenmesine yönelik ebeveynlik uygulamaları ile çocuklarda yeme davranışları arasındaki ilişkilerde düzenleyici ya da karıştırıcı bir rol üstlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of co-parenting on food parenting practices, eating behaviors, and the nutritional status of preschool children. The study employed a cross-sectional quantitative design. The sample consisted of 141 mother-child dyads with children aged 3–6 years. Data were collected using a Sociodemographic Information Form, the Co-Parenting Scale in the Primary School Preparation Process, the Children's Eating Behavior Questionnaire, the Turkish version of the Comprehensive Feeding Practices Questionnaire, and a 3-day Food Consumption Record. Spearman correlation analyses and multiple linear regression models were conducted. A specification curve approach was applied to assess the robustness of the findings, and the moderating and confounding roles of co-parenting were examined. Results indicated that autonomy support-based food parenting practices were consistently and negatively associated with children's emotional overeating. Structure and coercive control practices were positively associated with enjoyment of food and emotional undereating; however, the statistical significance of these associations was partially sensitive to model specifications. Structure and autonomy support practices were also positively associated with food fussiness. Although co-parenting quality was negatively associated with coercive control practices, it did not function as a moderator or confounder in the associations between food parenting practices and children's eating behaviors.