Göçmen kadınlar ve iş hayatı: Aksaray ili üzerinden bir inceleme
Immigrant women and business life: A study on Aksaray province
- Tez No: 1008571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Göç, tarih boyunca toplumların sosyal, ekonomik ve kültürel yapılarını derinden etkileyen dinamik bir olgu olmuştur. Günümüzde savaşlar, toplumsal baskılar ve ekonomik istikrarsızlıklar nedeniyle bu süreç daha karmaşık bir yapıya bürünmüştür. Türkiye, jeopolitik konumu gereği göçmenler için önemli bir hedef ülke haline gelmiş; bu süreçte göçmen kadınlar, yaşamlarını sürdürebilmek adına istihdama katılma zorunluluğuyla karşı karşıya kalmışlardır. Ancak bu katılım süreci, çeşitli yapısal ve kültürel engellerle örülüdür. Bu çalışma, Aksaray ilinde ikamet eden göçmen kadınların iş gücü piyasasına eklemlenme süreçlerini; toplumsal cinsiyet normları, eğitim sermayesi, dil yeterliliği, yasal statü ve hane içi sorumluluklar gibi çok boyutlu dinamikler üzerinden incelemektedir. Araştırmanın amacı, göçmen kadınların iş hayatına katılımını etkileyen faktörleri, karşılaştıkları engelleri ve bu engelleri aşmak için geliştirdikleri stratejileri ortaya koymaktır. Aksaray merkezde yaşayan 23 göçmen kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak gerçekleştirilen araştırma, kadınların çalışma hayatını tercih etme motivasyonlarını analiz ederek literatüre özgün bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Saha bulguları; göçmen kadınların dil yetersizliği, çalışma izni zorlukları, mesleki de-skilling (nitelik kaybı) ve diploma denkliği gibi ciddi sorunlarla mücadele ettiğini göstermektedir. Kadınların çoğunlukla sosyal ağlar aracılığıyla iş bulabildikleri, ancak bu işlerin genellikle düşük ücretli, güvencesiz ve niteliklerine uygun olmayan alanlarda yoğunlaştığı tespit edilmiştir. İş yeri deneyimlerinin homojen olmadığı; bazı kadınların uyum sağladığı, bazılarının ise ayrımcılık ve dışlanmaya maruz kaldığı görülmüştür. Sonuç olarak çalışma, göçmen kadınların istihdamda kalıcılığını artırmak için dil eğitimi, mesleki destek ve yerel düzeyde kapsayıcı politikaların geliştirilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration has been a dynamic phenomenon that has profoundly influenced the social, economic, and cultural structures of societies throughout history. Today, this process has become increasingly complex due to wars, social pressures, and economic instabilities. Owing to its geopolitical position, Türkiye has emerged as a significant destination country for migrants; within this context, migrant women have faced the necessity of participating in the labor force to sustain their livelihoods. However, this participation process is constrained by various structural and cultural barriers. This study examines the labor market integration processes of migrant women residing in Aksaray through multidimensional dynamics such as gender norms, educational capital, language proficiency, legal status, and domestic responsibilities. The research aims to reveal the factors affecting migrant women's participation in professional life, the obstacles they encounter, and the strategies they develop to overcome these challenges. Conducted through semi-structured interviews with 23 migrant women living in the city center of Aksaray, the research intends to make an original contribution to the literature by analyzing women's motivations for choosing to work. Field findings indicate that migrant women struggle with significant issues such as language barriers, difficulties in obtaining work permits, professional de-skilling, and problems regarding diploma equivalence. It was found that while women often secure employment through social networks, these jobs are predominantly concentrated in low-paid, precarious, and unskilled sectors. Workplace experiences are not homogeneous; while some women adapt successfully, others are exposed to discrimination and social exclusion. Consequently, the study emphasizes the necessity of developing language training, vocational support mechanisms, and inclusive local policies to enhance the sustainability of migrant women's employment.