Talk the talk: The effects of AI chatbots on L2 speaking anxiety, L2 speaking self-efficacy, and L2 speaking performance
Konuşmayı konuşmak: Yapay zeka sohbet botlarının yabancı dil konuşma kaygısı, özyeterliği ve performansı üzerindeki etkileri
- Tez No: 1008577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SAĞLAMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ araçları, yabancı dil öğrencilerinin yeterliliklerini geliştirmek için çok çeşitli etkinliklere katılmaları açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. Ancak, bu teknolojinin yeniliği nedeniyle, üretken yapay zekâ araçlarının ikinci dil konuşma becerisi üzerindeki etkilerine yönelik araştırmalar sınırlıdır. Bu nedenle, üretken yapay zekânın bilişsel, duyuşsal ve davranışsal eğilimler dikkate alınarak öğrencilerin konuşma gelişimini destekleyen bir dil öğrenme aracı olarak işlev görüp göremeyeceğinin araştırılması, dil öğretmenleri, öğrenenler ve politika yapıcılar için umut vadeden bir alan olarak değerlendirilebilir. Bu karma yöntemli çalışma, Mobil Destekli Dil Öğrenimi çerçevesinde ChatGPT tabanlı konuşma etkinliklerinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerinin yabancı dil konuşma kaygısı, konuşma öz-yeterliği ve konuşma performansı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla vaka çalışması deseni kullanılmıştır. Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümünden 44 katılımcı, 8 hafta süren bu çalışmada kontrol ve deney gruplarına ayrılmıştır. Deney grubu, Bloom'un taksonomisine göre yapılandırılmış ChatGPT konuşma botu ödevlerine tabi tutulmuş, kontrol grubu ise bu ödevleri kendi sınıf arkadaşları ile uygulamıştır. Nicel veriler Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Ölçeği (FLSAS), Yabancı Dil Konuşma Özyeterlik Ölçeği (FLSSES) ve konuşma sınavları aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, zaman içerisindeki grup içi ve gruplar arası farklılıkları incelemek amacıyla karma desenli ANOVA ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise yansıtma raporları ve yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla toplanmıştır ve tematik analiz prosedürleri doğrultusunda çözümlenmiştir. Nicel bulgular, gruplar arasında özyeterlik, anksiyete ve performans açısından istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmadığını, aynı seviyede seyrettiğini göstermektedir. Ek olarak, nitel bulgular ChatGPT konuşma botunun, sınıf dışı konuşma pratiği olanağı sunarak öğrencilerde konuşma becerilerine dair farkındalıklarının arttığını ortaya koymuştur. Çalışma, ChatGPT botunun pratik yapılmasına ve öğrencilerin becerilerine dair yorumlarının pozitif anlamda yeniden yapılandırılmasına yol açabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence tools present considerable opportunities for language learners to engage in a wide range of activities to improve their proficiency. However, due to its novelty, research on the effects of generative AI tools on L2 speaking is limited. Therefore, it can be argued that exploring whether generative AI can serve as a language-learning tool that promotes students' speaking development, while considering cognitive, emotional, and behavioral tendencies, is a promising venue for language teachers, learners, and policymakers. This mixed-methods study employed a case study design to investigate the effects of ChatGPT-based speaking activities on EFL learners' foreign language speaking anxiety, speaking self-efficacy, and speaking performance within a Mobile-Assisted Language Learning framework. A total of 44 participants from the Department of Western Languages and Literature were assigned to control and experimental groups in an eight-week intervention. The experimental group completed ChatGPT speaking-bot tasks structured according to Bloom's taxonomy, whereas the control group carried out the same tasks with their classmates. Quantitative data were collected using the Foreign Language Speaking Anxiety Scale (FLSAS), the Foreign Language Speaking Self-Efficacy Scale (FLSSES), and analytic speaking performance scores. The data were analyzed through a mixed-design ANOVA to examine within-group and between-group differences over time. Qualitative data were gathered through reflection papers and semi-structured interviews and analyzed following thematic analysis procedures. Although the quantitative findings did not reveal statistically significant differences among groups in self-efficacy, anxiety, and speaking performance, the results indicated that these variables remained stable across groups over time. In addition, the qualitative findings demonstrated that the ChatGPT speaking bot increased students' awareness of their speaking abilities by providing opportunities for out-of-class speaking practice. The study suggests that ChatGPT-based speaking bots may facilitate the practice of speaking skills in a foreign language and positively reshape students' perceptions of their own speaking abilities.