AI-assisted language learning: Fostering EFL learners' pragmatic competence through mobile virtual reality environments
YZ destekli dil öğrenimi: Mobil artırılmış gerçeklik ortamları yoluyla İngilizce öğrenenlerin pragmatik yetkinliğinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 1020232
  2. Yazar: MUHARREM ABDULKERİM KÜMBETLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yeni geliştirilen yapay zeka (YZ) destekli dijital artırılmış gerçeklik ortamı uygulaması olan Utterly'nin tasarım ve değerlendirme süreçlerini ve bu uygulamanın deney (N = 29) ve kontrol gruplarındaki (N = 29) orta seviye Yabancı Dil Olarak İngilizce öğrenenlerin pragmatik yeterlilik gelişimine etkilerini rapor etmeyi amaçlamaktadır. Tasarım temelli araştırma yöntemini kullanarak, pragmatik özelliklerin etkileşimli bir öğrenme ortamında nasıl sistematik olarak işlevselleştirebileceğini, öğrenenlerin algı ve performans açısından bu özelliklerle nasıl etkileşime girdiğini vurgulamaktadır. Müdahale, üniversite düzeyindeki İngilizce hazırlık programında Yabancı Dil Olarak İngilizce öğrenenler üzerinde sekiz haftalık bir süre içinde gerçekleştirilmiştir. Utterly, konuşma performansı için YZ destekli pragmatik geri bildirimin yanı sıra, YZ-NPC'lerle (Yapay Zeka Destekli Oyun Dışı Karakterler) etkileşim, yönlendirilmiş farkındalık ve pekiştirmeyi destekleyen etkinlikler yoluyla pragmatik öğretime maruz kalma ve konuşma eylemlerinin üretimine odaklanmaktadır. Nicel veriler, müdahalenin öncesinde ve sonrasında uygulanan açık uçlu Söylem Tamamlama Görevleri (STG) aracılığıyla toplanmış ve sosyopragmatik, pragmalinguistik ve sözcüksel-sözdizimsel yeterlilikleri içeren analitik bir değerlendirme ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. SPSS analizlerinin sonucunda, bulgular her iki grubun da genel STG performansında önemli bir gelişme kaydettiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, deney grubu kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla gelişme kaydetmiştir. Bu bulgular, müdahalenin pragmatik yeterliliğin gelişimini etkili bir şekilde desteklediğini göstermektedir. Ayrıca, deney grubundaki öğrencilerle (N = 15) yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel veriler toplanarak, karakterize edilmiş YZ-NPC'lerle bağlamsal serbest konuşma ve uyarlanabilir pragmatik geri bildirim gibi belirli tasarım özellikleriyle etkileşimlerine ilişkin öğrenen algıları hakkında fikir edinildi. MAXQDA aracılığıyla nitel veriler üzerinde yapılan tematik analiz çeşitli sosyal bağlamlarda dil kullanımına ilişkin farkındalığın artmasına katkıda bulunduğunu göstermiştir. Bu çalışma, tasarım temelli bir araştırma perspektifinden, teknoloji destekli dil öğrenimi ve pragmatik yeterlilik gelişimi üzerine giderek genişleyen literatüre, YZ destekli dijital artırılmış gerçeklik bağlamlarının potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to report on the design and evaluation processes, and effects of a newly developed Artificial intelligence (AI) assisted mobile virtual reality (VR) environment, namely, Utterly, on pragmatic competence development of intermediate level English as a foreign language (EFL) learners in experimental group (N=29) and control group (N=29). Utterly focuses on the structured design and exposure to pragmatic instruction and realization of speech acts and realization of politeness through guided noticing and scaffolded activities besides interaction with AI-Non Player Characters (AI-NPCs) and AI-driven pragmatic feedback for the speaking performance. Using design-based research, the study emphasizes how pragmatic features can be systematically operationalized in an interactive learning environment and how learners interact with these features in terms of perception and performance. The intervention was conducted in an eight-week span with university-level EFL learners who are enrolled in English preparatory program. Quantitative data were collected through open-ended Discourse Completion Tasks (DCTs) implemented before and after the intervention and were evaluated by using analytic rubric containing sociopramatic, pragmalinguistic, and lexical-syntactic competences. As a result of SPSS analyses, the findings revealed that both groups achieved significant improvement in overall DCT performance. Nonetheless, the experimental group demonstrated significantly greater gains compared to control group. These findings suggest that the intervention effectively facilitated the development of pragmatic competence. In addition, qualitative data were collected through semi-structured interviews with students from experimental group (N=15) to have an insight on learner perceptions for their interaction with specific design features, including contextualized free talk with characterized AI-NPCs and adaptive pragmatic feedback. The findings of thematic analysis done on MAXQDA revealed increased awareness of language use in diverse social contexts. This study emphasizes the potential of AI-assisted mobile VR contexts to the expending literature on technology-enhanced language learning and pragmatic competence development from a design-based research perspective.