İş güvenliği kültürünün evrimi: Dijital teknolojilerle geleceğe adım
The evolution of work safety culture: Stepping into the future with digital technologies
  1. Tez No: 1008576
  2. Yazar: HAKAN SUKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DOBA KADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmada, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kültürünün dijital çağda geçirdiği dönüşümü kapsamlı bir biçimde ele almaktadır. Dijitalleşmenin; yapay zekâ, nesnelerin interneti (IoT), büyük veri analitiği ve mobil teknolojiler gibi araçlar yoluyla iş güvenliği kültürüne etkisi, hem küresel uygulamalar hem de Türkiye özelinde analiz edilmiştir. Çalışmada, dijital teknolojilerin yalnızca operasyonel süreçlere değil, aynı zamanda kurumsal değerler, çalışan tutumları ve yönetişim anlayışı üzerinde yarattığı değişimlere odaklanılmıştır. Araştırma yöntemi olarak literatür taraması, doküman analizi ve tematik karşılaştırmalı değerlendirme yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Bulgular, dijital dönüşümün İSG kültürünü daha şeffaf, katılımcı ve veriye dayalı hâle getirdiğini; ancak bu dönüşümün kalıcı ve etkili olabilmesi için örgütsel kültürle bütünleşmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, İSG alanında dijitalleşmenin sunduğu imkânları ve beraberinde getirdiği kültürel dönüşümü bir arada değerlendiren özgün bir çerçeve sunmakta; gelecekteki uygulamalar için teorik ve pratik düzlemde yol gösterici öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the transformation of occupational health and safety (OHS) culture in the context of the digital age. It examines how emerging technologies such as artificial intelligence (AI), the Internet of Things (IoT), big data analytics, and mobile platforms have reshaped safety culture both globally and within Turkey. The study focuses not only on operational advancements but also on the evolving values, employee attitudes, and governance structures influenced by digitalization. A combination of literature review, document analysis, and thematic comparative evaluation methods was employed. The findings indicate that digital transformation contributes to a more transparent, participatory, and data-driven safety culture; however, for this transformation to be sustainable and effective, it must be fully integrated into the organizational culture. Ultimately, this study offers an original framework that addresses the opportunities and cultural shifts brought about by digitalization in the field of OHS. It aims to provide both theoretical insight and practical guidance for future implementations.