Duchenne muskuler distrofili ve tipik gelişim gösteren çocukların tekli görev ve ikili görev üst ekstremite performanslarının karşılaştırılması ve bu koşullardaki üst ekstremite performanslarının fonksiyonel seviye ve denge ile ilişkisi
Comparison of single task and dual task upper extremity performance of children with duchenne muscular dystrophy and typically developing children and interaction of upper extremity performance with functional level and balance in task conditions
  1. Tez No: 1008582
  2. Yazar: DİLAN SAVAŞ KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TARSUSLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın amacı, Duchenne Musküler Distrofi (DMD) tanılı çocuklar ile tipik gelişim gösteren (TGG) çocukların farklı görev koşullarında üst ekstremite performanslarını karşılaştırmak ve bu performansların fonksiyonel seviye ile dengeyle ilişkisini incelemektir. Çalışmaya ambulatuvar evrede bulunan 20 DMD'li ve yaş- cinsiyet açısından benzer 19 TGG çocuk dahil edilmiştir. Denge performansı Balance Master denge sistemi, Gövde Kontrol Ölçüm Skalası ve Pediatrik Fonksiyonel Uzanma Testi ile; fonksiyonel seviye Zamanlı Kalk ve Yürü Testi, Motor Fonksiyon Ölçümü-32, Brooke ve Vignos skalalarıyla; üst ekstremite performansı Dokuz Delikli Peg Testi ve Üst Ekstremite Kısa Anketi ile değerlendirilmiştir. Kognitif değerlendirmede ise Modifiye Pediatrik Mini Mental Skala kullanılmıştır. Bulgular, DMD grubunun tüm görev koşullarında TGG grubuna göre anlamlı derecede daha uzun test tamamlama süresine sahip olduğunu gösterdi (p<0,05). İkili görev koşullarında özellikle kognitif-motor görev sırasında performans düşüşü belirgin bulundu (p<0,01). Ayırt edicilik analizleri, kognitif-motor görev koşulunun grupları yüksek doğruluk, duyarlılık ve özgüllükle ayırt edebildiğini gösterdi. Ayrıca DMD grubunda üst ekstremite performansı ile fonksiyonel seviye ve denge parametreleri arasında anlamlı pozitif ilişkiler saptandı (p<0,05). Sonuç olarak, ikili görev koşulları DMD'li çocuklarda üst ekstremite performansını anlamlı biçimde zorlaştırmakta; özellikle kognitif yükün arttığı görevler ayırt edici nitelik taşımaktadır. Bu bulgular, DMD'nin yalnızca periferik kas sistemini değil, erken dönemde kognitif süreçleri de etkileyebildiğini ve kognitif yüklenme altında bu etkilerin belirgin hale geldiğini göstermektedir. Dolayısıyla, DMD'li çocuklarda günlük yaşam aktivitelerini destekleyen terapötik yaklaşımlarda dikkat ve motor görev kombinasyonlarının dikkate alınması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the upper extremity performance of children with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) and typically developing (TD) peers under different task conditions and to examine the relationships of these performances with functional level and balance. Twenty ambulatory children with DMD and 19 age- and sex-matched TD children were included. Balance performance was evaluated using the Balance Master system, Trunk Control Measurement Scale, and Pediatric Functional Reach Test; functional level was assessed with the Timed Up and Go Test, Motor Function Measure-32, and the Brooke and Vignos scales; upper extremity performance was measured using the Nine-Hole Peg Test and the Upper Limb Short Questionnaire. Cognitive function was assessed with the Modified Pediatric Mini-Mental Scale. The findings showed that the DMD group had significantly longer completion times than the TD group across all task conditions (p<0.05). Performance decline was more pronounced during cognitive-motor dual- task conditions (p<0.01). Discriminative analyses revealed that the cognitive-motor dual-task condition distinguished the groups with high accuracy, sensitivity, and specificity. Additionally, significant positive correlations were found between upper extremity performance, functional level, and balance parameters in the DMD group (p<0.05). In conclusion, dual-task conditions significantly challenge upper extremity performance in children with DMD, with cognitive load having a particularly discriminative effect. These findings indicate that DMD affects not only the peripheral muscular system but also cognitive processes even in the early stages, and that these effects become more evident under cognitive load. Therefore, incorporating combined attention and motor task components into therapeutic approaches is of great importance for supporting daily functional activities in children with DMD.