Ankara Altındağ'daki türbeler
Tombs in Ankara Altindağ
  1. Tez No: 1008581
  2. Yazar: KERİM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca yaşamın içindeki pek çok unsura değer verdiği gibi ölüm olgusuna ve ölülere de değer vermiştir. Zira ölenler arasında bazen en yakınları bazen de toplum için çok önemli liderler, hükümdarlar ve şahsiyetler yer almaktadır. Ölüm dünyadaki hayatın aksine aslında yeni bir hayatın başlangıcı olarak görülmektedir. Bu doğrultuda insanlar; kültürlerine ve yaşam tarzlarına göre ölülerini defnetmiş, onlar için yapılar inşa etmişlerdir. Ankara'nın merkezinde yer alan Altındağ ilçesi, birçok uygarlığa ve devlete ev sahipliği yapmıştır. Farklı dönemlerde hüküm süren devletlerin birçoğu farklı yapılarda eserler inşa etmiştir. Bu eserler içerisinde Türbe mimarisini de görmek mümkündür. Tez konumuz, Altındağ'daki türbe mimarisinin önemli bir bölümünü kapsayan 15 türbeden oluşturmaktadır. Türbelerin neredeyse tamamı günümüze mevcut durumlarıyla ulaşmıştır. Saraç Sinan Türbesi, Ahi Şerafettin Türbesi, Şeyh İzzeddin Türbesi, Kesikbaş Türbesi, Yörük (Yürüyen) Dede Türbesi, Hacı Bayram-ı Veli Türbesi, Karacabey Türbesi, Cenab-ı Ahmet Paşa Türbesi, Karyağdı Türbesi, Azimi (Hacı Esad) Türbesi, Zeynel Abidin Türbesi, Osman Fazıl Paşa Türbesi, Tiritzade (Hüseyin Efendi) Türbesi, Taceddin Veli Türbesi ve Hallacı Mahmud (Er Sultan) Türbeleriyle ilgili kaynak, bilgi ve belge taraması yapılmıştır. Türbelerin hepsi yerinde incelenerek fotoğraf çekimleri yapılmış, güncel durumları ele alınarak; Katalog No, Yapının Adı, Bulunduğu Yer, İnceleme Tarihi, Fotoğraf No, Çizim No, Tarihçesi, Kitabesi ve Plan ve Mimari Özellikleri başlığı ile katalog oluşturulmuştur. Tezimizde Altındağ'da yer alan türbelerin Sanat Tarihi açısından önemi ve Türk-İslam mimarisine olan katkıları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humanity has valued the phenomenon of death and the deceased, just as they have valued various elements of life. This stems from the fact that the deceased include not only close relatives but also prominent leaders, rulers, and figures who have shaped society. Contrary to earthly existence, death is often perceived as the beginning of a new life. Accordingly, people have buried their dead and constructed monumental structures in line with their cultures and lifestyles.The Altındağ district, located in the heart of Ankara, has hosted numerous civilizations and states. Many of these entities, reigning across different eras, constructed diverse architectural works, including tomb (türbe) architecture. This thesis focuses on 15 significant tombs that represent a major portion of the funerary architecture in Altındağ. Almost all of these structures have reached the present day in their original or extant forms.A comprehensive literature and archival search was conducted for the tombs of: Saraç Sinan, Ahi Şerafettin, Şeyh İzzeddin, Kesikbaş, Yörük (Yürüyen) Dede, Hacı Bayram-ı Veli, Karacabey, Cenab-ı Ahmet Paşa, Karyağdı, Azimi (Hacı Esad), Zeynel Abidin, Osman Fazıl Paşa, Tiritzade (Hüseyin Efendi), Taceddin Veli, and Hallacı Mahmud (Er Sultan). Each tomb was examined in situ, and a catalog was prepared based on current data, including: Catalog No, Name of the Building, Location, Date of Examination, Photograph/Drawing No, Historical Background, Inscriptions, and Plan/Architectural Features. This study evaluates the significance of the Altındağ tombs from the perspective of Art History and their contributions to Turkish-Islamic architecture.