Kapya biberde yüksek verim ve önemli hastalıklara dayanıklı ileri hatların geliştirilmesi
Development of advanced lines with high yield and resistance to major diseases in kapia pepper
- Tez No: 1008608
- Danışmanlar: PROF. ENGİN YOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kapya biberde (Capsicum annuum L.) agronomik özellikler ve önemli hastalıklara dayanıklılık bakımından üstün hatların belirlenmesi amacıyla farklı genetik kaynaklardan gelen dört farklı F2 popülasyonundan (KP-1700, KP-1800, KP-1900 ve KP-2000) seçilen ileri F₃ ve F₄ hatları değerlendirilmiştir. F₃ generasyonunda hatların verim, bitki boyu, meyve boyu ve meyve ağırlığı gibi temel agronomik özellikleri dikkate alınırken, F₄ generasyonunda agronomik özelliklerin yanı sıra hatlarda Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (TSWV), Domates Mozaik Virüsü (ToMV/TMV) ve Leveillula taurica fungusunun neden olduğu (külleme) hastalıklara karşı moleküler marker destekli seleksiyon yaklaşımı kullanılmıştır. Agronomik değerlendirmelerde, hatlar arasında meyve sayısı, toplam verim ve meyve özellikleri bakımından önemli varyasyonlar ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, KP-1781, KP-1827, KP-1837, KP-1978 F3 hatlarının ve KP1784-2, KP-1786-3, KP-1840-1, KP-1945-1 F4 hatlarının yüksek verim, KP-1736, KP-1791-2, KP-1865, KP-1935 F3 hatlarının ve KP-1782-2, KP-1788-2, KP-1865-1, KP-1969-1 F4 hatlarının etli ve iri meyve özellikleri bakımından öne çıktığı belirlenmiştir. Moleküler tarama sonuçlarına göre, külleme (PM) hastalığına karşı 12 hatta, TSWV'ye karşı yapılan analizlerde 37 hatta Tm:0-2 lokusunda 55 hat homozigot dayanıklı (RR) olarak tespit edilmiştir. Yapılan agronomik ve moleküler çalışmalar sonrası seçilen hatların ileri seviyelerde ebeveyn olarak kullanılarak ülke tarımına yeni kapya çeşitlerinin kazandırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, advanced F₃ and F₄ lines derived from four different F₂ populations (KP-1700, KP-1800, KP-1900 and KP-2000) with diverse genetic backgrounds were evaluated in order to identify superior kapia-type pepper (Capsicum annuum L.) lines in terms of agronomic traits and resistance to major diseases. In the F₃ generation, basic agronomic traits such as yield, plant height, fruit length and fruit weight were evaluated. In the F₄ generation, in addition to agronomic traits, marker-assisted selection (MAS) was applied to determine resistance to Tomato spotted wilt virus (TSWV), Tomato mosaic virus (ToMV/TMV) and powdery mildew caused by Leveillula taurica. Agronomic evaluations revealed significant variation among the lines in terms of fruit number, total yield and fruit characteristics. According to the results, KP-1781, KP-1827, KP-1837 and KP-1978 F₃ lines and KP-1784-2, KP-1786-3, KP-1840-1 and KP-1945-1 F₄ lines were identified as promising lines for high yield. In addition, KP-1736, KP-1791-2, KP-1865 and KP-1935 F₃ lines and KP-1782-2, KP-1788-2, KP-1865-1 and KP-1969-1 F₄ lines were distinguished by their thick and large fruit characteristics. According to molecular screening results, 12 lines were resistant to powdery mildew (PM), 37 lines were resistant to TSWV, and 55 lines were identified as homozygous resistant (RR) at the Tm:0-2 locus against ToMV/TMV. Based on the agronomic and molecular analyses, the selected lines are expected to be used as parental material in advanced breeding programs to develop new kapia cultivars for Turkish agriculture.