Farklı büyüme dönemi ve farklı sürelerde su altında kalmanın kapya biberinin verim ve kalite parametreleri üzerine etkisi
The effect of different growth stages and different durations of waterlogging on yield and quality parameters of capia pepper
  1. Tez No: 954243
  2. Yazar: SHUAIB AJETUNMOBI ABDULRASAQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Su basması, özellikle kapya biber gibi hassas ürünlerde bitki büyümesini, gelişimini ve verimini olumsuz yönde etkileyen abiyotik strestir. Bu çalışmada, çeşitli büyüme dönemlerindeki (Dikimden 30 gün sonra, dikimden 50 gün sonra ve dikimden 95 gün sonra dönemde) farklı Su basması sürelerinin (0, 2, 4, 6, 8 ve 10 gün) kapya biberin verim ve kalite parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneme, Mayıs-Eylül 2024 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme sahasında yer alan sera ortamında lizimetreler kullanılarak yürütülmüştür. Sonuçlar, artan Su basması süresinin kontrole kıyasla verimi, bitki boyunu, meyve sayısını, meyve uzunluğunu ve meyve eti kalınlığını sırasıyla %74.10, %55.06, %75.43, %63.15 ve %26.58 oranında önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur. Dönemsel olarak ise kapya biber bitkisi Su basmasından en fazla dikimden 50 gün sonra döneminde etkilenmiştir. Dikimden 50 gün sonra döneminde bitkilerin 2 günden fazla su altında kalması durumunda hiç verim alınamadığı gözlemlenmiştir. Dikimden 95 gün sonra döneminde su altında kalmasının bitkinin veriminde ve diğer büyüme parametrelerinde daha az etki ettiği belirlenmiştir. Su basmasından bitkinin klorofil ve stoma iletkenliği değerleri olumsuz etkilenmiş ve su altında kalmanın yapraklarının mineral bileşimini bozduğunu, özellikle potasyum (K) ve kalsiyum (Ca) seviyelerini önemli derecede etkilendiği tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda kapya biberin Su basmasına karşı hassas olduğu ve bu hassasiyetin, dikimden 50 gün sonra döneminde çok daha fazla olduğu belirlenmiştir. İklim değişimi ile birlikye yağış rejiminde de önemli değişimlerin yaşandığı günümüzde kapya biber üretimi yapılan bölgelerde çok iyi bir drenaj altyapısına ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Bundan sonra Su basması karşı dayanıklı olan kapya biber çeşitlerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılması önerilmektedir. Ayrıca farklı dışsal uygulamaların kapya biberde Su basmasından kaynaklanan olumsuz durumlara karşı tepkilerininin araştırılması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Waterlogging is an abiotic stress that negatively affects plant growth, development, and yield, especially in sensitive crops like capia pepper. In this study, the effects of different waterlogging durations (0, 2, 4, 6, 8, and 10 days) during various growth stages (30, 50, and 95 days after transplanting) on the yield and quality parameters of capia pepper were investigated. The experiment was conducted between May and September 2024 in a greenhouse located in the experimental area of the Faculty of Agriculture at Ondokuz Mayıs University, using lysimeters. Results showed that increasing waterlogging duration significantly reduced yield, plant height, fruit number, fruit length, and fruit flesh thickness by 74.10%, 55.06%, 75.43%, 63.15%, and 26.58%, respectively, compared to the control. Among the growth stages, capia pepper was most affected by waterlogging at 50 days after transplanting. No yield was obtained when plants were submerged for more than 2 days during this stage. Waterlogging at 95 days after transplanting had a lesser effect on yield and other growth parameters. Chlorophyll content and stomatal conductance were negatively affected by waterlogging, and it disrupted the mineral composition of leaves, particularly significantly impacting potassium (K) and calcium (Ca) levels. The study concluded that capia pepper is sensitive to waterlogging, with the highest sensitivity occurring 50 days after transplanting. Given the significant changes in rainfall patterns due to climate change, it is evident that regions cultivating capia pepper require a well-developed drainage infrastructure. It is recommended that future studies focus on identifying waterlogging-tolerant capia pepper varieties. Additionally, investigating the responses of capia pepper to various external treatments against flood-induced stress is of great importance.