Biberde mikroalg uygulamalarının büyüme ve gelişme üzerine etkisi
The effect of microalgae applications on growth and development in pepper.
- Tez No: 987369
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY AKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Kapya biber (Capsicum annuum L.) ülkemizde tüketimi ve üretimi hemen hemen her bölgede yapılan bir sebze türü olarak kullanılmaktadır. Yoğun yetiştiricilik periyotları ile topraktan besin elementlerinin tüketimine sebep olmaktadır. Bu çalışmada farklı dozlarda mikroalg ve kimyasal gübre birlikte kullanılarak kapya biber bitkilerinde verim ve kalite parametreleri ile besin maddesi içeriklerinin miktarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada, iki farklı kapya biber çeşidinde (AS-202 ve Kapstar); Kimyasal gübre (K), yarım doz mikroalg (MA250), tam doz mikroalg (MA500), Kimyasal gübre ve yarım doz mikroalg (MA250+K), kimyasal gübre ve tam doz mikroalg (MA500+K) ve kontrol grubu olmak üzere 6 farklı uygulama grubu bulunmaktadır. Mikroalglerin toprakta bulunan besin maddelerinin bitkiler tarafından daha kolay ve hızlı bir şekilede bünyelerine alınımını kolaylaştırmasını belirlemek amaçlı toprakta, meyvelerde ve bitkilerde besin maddesi analizleri yapılmıştır. Çalışmada, yapılan verim ve kalite analizleri sonucunda mikroalg uygulamaları kapsamında en iyi sonuç MA500, MA250+K, MA500+K uygulama gruplarının verdiği tespit edilmiştir. Besin elementlerine etkisi incelendiğinde biber bitkisi için oldukça önemli olan Ca, MA500 uygulama grubunda en iyi sonucu vermiştir. Kapya biber yetiştiriciliği için MA500 ve MA500+K uygulamalarının etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kapya pepper (Capsicum annuum L.) is a widely cultivated vegetable species in Türkiye, with both consumption and production occurring in nearly all regions. Intensive cultivation practices often lead to the depletion of nutrients from the soil. This study aimed to determine the yield, quality parameters, and nutrient contents in Kapya pepper plants by applying different doses of microalgae in combination with chemical fertilizers. Two Kapya pepper cultivars (AS-202 and Kapstar) were used in the experiment, which included six treatment groups: chemical fertilizer alone (K), half-dose microalgae (MA250), full-dose microalgae (MA500), chemical fertilizer + half-dose microalgae (MA250+K), chemical fertilizer + full-dose microalgae (MA500+K), and a control group . Nutrient analyses were conducted in soil, fruits, and plants to evaluate the facilitative effect of microalgae on the uptake of nutrients by plants. Based on the yield and quality assessments, the best results were obtained from the MA500, MA250+K, and MA500+K treatment groups. In terms of nutrient content, calcium (Ca) which is crucial for pepper cultivation showed the highest levels in the MA500 treatment group. It was concluded that the MA500 and MA500+K applications were the most effective for Kapya pepper cultivation.