Instagram fenomenlerinin çocuk yetiştirme tutumlarına etkisi: Ebeveyn öz yeterliliğinin aracılık etkisi
The impact of instagram influencers on child-rearing attitudes: The mediating effect of parental self-efficacy
- Tez No: 1008622
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
İletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, bireylerin gündelik yaşam pratiklerini önemli ölçüde dönüştürmüş; sosyal medya platformları haberleşmeden eğitime, eğlenceden ticarete kadar pek çok alanda vazgeçilmez bir konuma ulaşmıştır. Dünyada yaygın olarak kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram'da, yeni yüzyılın kanaat önderleri olarak nitelendirilen sosyal medya fenomenleri geniş kitlelere ulaşarak güçlü etkileşim ağları oluşturmaktadır. Bu fenomenler arasında çocuk gelişimi, aile danışmanlığı, psikoloji ve alanlarında mesleki uzmanlığa sahip içerik üreticileri de yer almakta; bu paylaşımlar ebeveynlerin çocuk yetiştirme süreçlerinde bilgi edinme ve tutum geliştirme biçimlerini etkileyebilmektedir. Ebeveynlerin takip ettikleri uzman fenomenleri güvenilir bilgi kaynağı olarak algılamaları, çocuk yetiştirme tutumları üzerinde etkili olabilmektedir. Bu araştırma, Instagram'da çocuk gelişimi, aile danışmanlığı, psikoloji alanlarında uzmanlığı bulunan sosyal medya fenomenlerinin aile hayatı ve çocuk yetiştirme tutumları üzerindeki etkisini, ebeveyn öz yeterliliğinin aracı rolü çerçevesinde incelemektedir. Nicel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, kolayda örneklem yöntemiyle belirlenen 387 ebeveyn ile çevrimiçi anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırmada“Takipçiler Nezdinde Sosyal Medya Fenomenleri Kanaat Önderliği Ölçeği”nin bilgi ve güvenirlik alt boyutları,“Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği”nin aşırı koruyuculuk ile demokratik tutum ve eşitlik alt boyutları ve Yenilenmiş Berkeley Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, çocuk gelişimi ve ebeveynlik alanında uzman fenomenlerin bilgi içerikli paylaşımlarının ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumları üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Buna karşın, fenomen bilgisi ile ebeveyn öz yeterliliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ayrıca ebeveyn öz yeterliliğinin, sosyal medya fenomen içerikleri ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkide aracı bir rol üstlenmediği belirlenmiştir. Bulgular ayrıntılı ve kapsamlı şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid advances in communication technologies have significantly transformed individuals' daily life practices; social media platforms have become indispensable in many areas, from communication to education, entertainment to commerce. On Instagram, one of the most widely used social media applications worldwide, social media influencers, regarded as opinion leaders of the new century, reach large audiences and create powerful engagement networks. Among these phenomena are content creators with professional expertise in child development, family counseling, psychology, and related fields; these posts can influence how parents acquire information and develop attitudes in the child-rearing process. Parents' perception of the expert phenomena they follow as reliable sources of information can be influential on their child-rearing attitudes. This study examines the impact of social media influencers with expertise in child development, family counseling, and psychology on family life and child-rearing attitudes, within the framework of the mediating role of parental self-efficacy. In this study, which adopted a quantitative research method, data was collected from 387 parents selected using a convenience sampling method via an online survey. The study used the knowledge and reliability sub-dimensions of the“Social Media Influencers' Opinion Leadership Scale in the Eyes of Followers,”the overprotectiveness, democratic attitude, and equality sub-dimensions of the“Family Life and Child-Rearing Attitude Scale,”and the Revised Berkeley Parental Self-Efficacy Scale. The findings showed that information rich posts by phenomena specializing in child development and parenting had a significant and positive effect on parents' child-rearing attitudes. However, no statistically significant relationship was found between phenomenon knowledge and parental self efficacy. Furthermore, it was determined that parental self-efficacy did not play a mediating role in the relationship between social media influencer content and parenting attitudes. The findings were discussed in detail and comprehensively.