Annelerin sosyal medya bağımlılığı ve paylaşan ebeveynlik arasındaki ilişki
The relationship between mothers' social media addiction and sharenting parenting behavior
- Tez No: 922811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma, annelerin sosyal medya bağımlılığı ile paylaşan ebeveynlik arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Ankara il merkezinde 1050 anne ile tanımlayıcı kesitsel araştırma tipinde yapılmıştır. Araştırma verileri Araştırma Veri Toplama Formu (EK 1), Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği Yetişkin Formu (SMBÖ-YF) (EK 2) ve Paylaşan Ebeveynlik Ölçeği (PEÖ) ile toplanılmıştır. Değerlendimede sayı (n), yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minumum ve maximum değerler, Pearson Chi-Square, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H, çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalamaları 347,317,'dir. Annelerin %43,2'si lisans ve üzeri eğitime sahiptir. Annelerin %68,8'i iki veya daha fazla çocuğa sahiptir. Sosyal medyada sahip oldukları hesap sayıları ortalama 31,607, sosyal medyada geçirdikleri ortalama süre 171106'dır. Annelerin %28,9'unun tanıdığı bir sosyal medya fenomeni bulunmakta, annelerin en sık WhatsApp (%91,2) ve Instagram (%89)'dı. Annelerin %38,6'sı daha çok kız çocuğunu, %30'u da çocuğuyla ilgili bilgileri paylaşmakta, çocuğu ile ilgili paylaşım sayısı haftada ortalama 1,91,9'dir. Annelerin sosyal medya bağımlılık puanı 52 (min 20-max 92), paylaşan ebeveynlik düzeyleri 49 puanı (min 14-max 95)'dir.
Özet (Çeviri)
The research has been conducted as a descriptive cross-sectional survey in the city center of Ankara with 1050 mothers to investigate the relationship between social media addiction of mothers and the extent they display sharenting parenting behaviour. The data was collected via the Research Data Collection Form that includes the Social Media Addiction Scale Adult Form (SMAS-AF) and Sharing Parenting Scale (SPS). Data analysis methods such as descriptive statistics (frequency, mean, standard deviation, median, minimum and maximum values), Pearson chi-square, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and multiple linear regression analyses were utilized in order to evaluate the data obtained by the research. The mean age of mothers participated in the survey was 347,317. Among them, 43.2% had university or higher education and 68.8% had two children or more. The average time the mothers spent in social media was 171106 minutes. 28.9% of mothers had an influencer acquaintance, 30% of them shared information about their children on social media, and 38.6% of them shared their daughters more on social media. The social media platform that they use most frequently was WhatsApp. The mean social media addiction score of mothers was 52 (min 20 - max 92) and their mean sharing parenting score was 39 (min 14 – max 95). The social media addiction levels and sharing parenting levels of mothers statistically significantly differ (p < 0,05) depending on age, quantity of social media platforms used, the average daily time spent on social media, having an influencer acquaintance, follower count on social media, following an influencer who share their children, sharing their own children, the gender of shared child and sharing information related to their children on social media. Moreover, a strong positive relationship was found between mothers' social media addiction and sharing parenting levels (p < 0,001). It can be concluded that mothers' social media addiction and sharing parenting levels have an effect on each other. It is recommended that different studies be conducted on the subject in the future.